Brain Works – pomóż swojemu mózgowi

2021-08-31

Nasz mózg potrzebuje dużo energii i odpowiedniej diety. Naukowcy uważają, że powinna się w niej znaleźć cholina, witamina B12, kurkuma i bakopa. Wszystkie znajdują się w Brain Works.

Mózg człowieka to nienasycony głodomór. Szacuje się, że około 20 procent energii (w stanie spoczynku) pochłania właśnie mózg. To sporo, biorąc pod uwagę, że ten narząd to mniej więcej 2 proc. masy naszego ciała. Skoro jest taki “energochłonny”, to oznacza, że potrzebuje także odpowiedniej diety.

Dieta dla mózgu

Nie ma jednej recepty na idealną dietę dla mózgu. Wiadomo, że mózg składa się głównie z wody, więc należy dbać o regularne dostarczanie płynów do naszego organizmu. Energię, którą zużywa produkujemy z codziennych posiłków. Ważne jest więc by jeść zróżnicowane posiłki zawierające warzywa i owoce bogate w przeciwutleniacze. Jakie jeszcze składniki należy dostarczać? Naukowcy uważają, że w całym wachlarzu różnych substancji warto uwzględnić cholinę, witaminę B12, kurkumę i bakopę.

Sygnały do mózgu, czyli cholina

Cholina byłą kiedyś uznawana za jedną z witamin grupy B (B4). Obecnie specjaliści uznają ją za substancję witaminopodobną. Aby pojawiła się ona w naszej diecie powinniśmy uwzględnić wątrobę, żółtko jaja kurzego, kiełki pszenicy, suche nasiona roślin strączkowych a także w orzechy i ryby. Nasz organizm cholinę potrafi przekształcić do acetylocholiny. Ta z kolei przenosi sygnały między neuronami w ośrodkowym układzie nerwowym (a więc i w mózgu). Jest także składnikiem ważnych fosfolipidów, między innymi lecytyny, pełniącej rolę w funkcjonowaniu błon komórkowych[1].

B12 i mózg

Nic dziwnego, że kiedyś cholinę mylono z witaminami z grupy B. Ma bowiem podobne działanie. Wraz z witaminą B12 odgrywają rolę w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny. Wyniki badań wskazują związek między niskim poziomem homocysteiny a prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego[2]. Sama witamina B12 wspiera jeszcze funkcje układu nerwowego, co wynika m.in. z faktu, że jest niezbędna do budowy otoczki mielinowej osłaniającej włókna neuronów oraz uczestniczy w tworzeniu neuroprzekaźników[3]. B12 pomaga ponadto w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, a także przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.

Kurkuma. Z kuchni do mózgu.

Na półkach w wielu kuchniach znajduje się kurkuma. Trudno wyobrazić sobie bez niej curry. Tyle, że mistrzowie kuchni stosują ją głównie jako barwnik. Tymczasem kurkuma może oddziaływać z neuroprzekaźnikami w mózgu. W badaniu na modelu laboratoryjnym wykazano, że wpływała ona na poziomy serotoniny (neuroprzekaźnik odpowiedzialny m.in. za kontrolę nastroju) i jej metabolitów w mózgu podczas odpowiedzi stresowej organizmu [4]. Bardzo ważną substancją w kurkumie są kurkuminoidy. Wykazują one właściwości antyoksydacyjne[5]. Substancja ta jest rozpuszczalna w tłuszczach. W produkcie Brain Works firmy Solgar kurkuminoidy zostały poddane procesowi micelizacji. Dzięki nowoczesnej technologii umieszczono je w cząsteczkach o niewielkich rozmiarach (rzędu kilkudziesięciu-kilkuset nanometrów) i przekształcone w formę rozpuszczalną w wodzie,. Dzięki temu stają się od razu dostępne dla organizmu i są szybciej absorbowane niż kurkuminoidy w proszku.

Wspomaganie pamięci

Ciekawym, choć mało popularnym w Polsce składnikiem diety jest roślina o nazwie Bacopa monnieri , czyli bakopa. Jest ona tradycyjnie używana we wschodnich praktykach Ajurwedyjskich przy wspomaganiu pamięci i skupienia, szczególnie u osób starszych. Suplement diety Brain Works ma w swoim składzie ekstrakt z bakopy BacoMind™, który zawiera pełne spektrum związków aktywnych[6]. Jest to pierwsza na rynku forma bakopy, która otrzymała status GRAS, czyli znalazła się w wykazie substancji powszechnie uznanych za bezpieczne w USA[7].

Skuteczność bakopy

Skuteczność ekstraktu potwierdzają badania. BacoMind® w ilości 300 mg dziennie przez 12 tygodni, wpłynął na usprawnienie uczenia się werbalnego (poznawanie za pomocą słowa) i zahamowanie procesu zapominania w badaniu na osobach powyżej 55 roku życia[6]. Z kolei badanie osób w wieku 50-75 lat wykazało, że suplementacja BacoMind® w ilości 450 mg dziennie przez 12 tygodni wpłynęło na zwiększenie wydajności osób starszych w testach uważności i pamięci werbalnej, w porównaniu do osób spożywających placebo[8].

Praca mózgu czyli Brain Works

Nasz mózg jest więc ogromnie ciekawą strukturą. To on kieruje naszym ciałem, pozwala nam śmiać się, płakać, kochać, grać w piłkę i delektować posiłkiem. Aby był on nie tylko smaczny, ale i zdrowy dla mózgu powinien zawierać różne substancję, których część przedstawiliśmy w powyższym tekście. Możemy także uzupełnić nasze posiłki o Brain Works, który łączy najnowocześniejszą technologię z naturalnymi składnikami i tradycyjnymi roślinami znanymi od wieków.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

źródła

  1. Nutrients 2020; 12(6):1731.
  2. Curr. Aging Sci. 2013; 6(1):29-36.
  3. Żywność Nauka Technologia Jakość 2010, 17 |(5):17-32.
  4. Neurother. 2015; 15(3):269-280.
  5. Biomedicine (Taipei) 2019; 9(4):23.
  6. J. Altern. Complement. Med. 2010; 16(7):753-759.
  7. www.naturalremedy.com/human-health-care/product/bacomind/
  8. J. Pharmacol. Toxicol. 2008; 3(6):425-434
Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.