Wasze pytania
Co to jest Roślinny Stearynian Magnezu?
Nawet suplementy takie jak te produkowane przez Solgara wymagają materiałów uzupełniających i łączących w procesie produkcji, rozpadu i rozpuszczania tabletek i niektórych kapsułek. Produkty Solgara zawierają jedynie dodatki całkowicie naturalne i są stosowane w małych ilościach.
Roślinny stearynian magnezu jest to lubrykant pochodzący z oleju palmowego. Jest stosowany do odpowiedniej lubrykacji tabletek podczas procesu produkcji.
Czy acidophilus (ta nazwa jest używana przez specjalistów) Solgara zawsze należy przechowywać w lodówce?
Nie. Acidophilus Solgara jest bardzo stabilny w temperaturze pokojowej dzięki technologii zastosowanej w produkcji szczepów. Dzięki tej stabilności fabrycznie zamknięte butelki można przechowywać w temperaturze otoczenia. Po otwarciu butelki zaleca się przechowywać ją w lodówce, ale nie jest to konieczne.
Formuły probiotyczne Solgara były analizowane i testowane w celu spełnienia wszystkich wymagań dotyczących skuteczności działania, aktywności i okresu przechowywania.
Czy można stosować witaminę E przy podwyższonym ciśnieniu krwi?
Rozsądnie jest, aby osoby z poważnymi zaburzeniami układu naczyniowo-krwionośnego rozpoczęły suplementację bardziej konserwatywnie; po konsultacji z lekarzem. Nie ma jednak naukowych dowodów na to, że witamina E powoduje wzrost ciśnienia krwi, krótkotrwale czy też jakieś inne.
Niedawno przeprowadzone badania w Cambridge na osobach cierpiących na chorobę wieńcową wykazały, że nie występują jakiekolwiek komplikacje przy zażywaniu suplementów witaminy E w wysokości od 400 IU do 800 IU.
Czy prawdą jest, że nie należy przyjmować jednocześnie różnych szczepów probiotyków albowiem konkurują one ze sobą?
Nie. W butelce organizmy są żywe lecz nie aktywne. W momencie, gdy trafiają do organizmu funkcjonują w różnych częściach układu trawiennego, a zatem nie walczą o miejsce do kolonizacji czy zagnieżdżenia. Ponieważ acidophilus (kwasolubne) potrzebują więcej tlenu, a bifidobakterie (bakterie dwudzielne) mniej tlenu, ich wspólna początkowa obecność w bardziej utlenionej części górnej jelita wspomaga bezpieczniejszy przejście bifidobakterii do niższej części jelita.
Decydując się na witaminę C w dużych dawkach np. 1000 mg należy wybierać formułę Ester-C Plus?
Ester-C plus to znak firmowy dla naszych wyjątkowych formuł, które posiadają metabolity witaminy C (współczynniki) zawartych w kompleksie Ester-C.
Ester-C to pierwsza witamina, która uzyskała opatentowana w Departamencie Handlu Stanów Zjednoczonych, a którą cechuje zarówno unikalny skład jak i wyjątkowo dobre wchłanianie przez organizm.
Podczas unikalnego procesu Ester-C otrzymuje neutralny współczynnik pH, co pomaga zapobiegać występowaniu przypadków „syndromu odrzucenia kwasowego” (np. biegunki, wzdęcia i bóle podbrzusza) u osób go stosujących.
Badania wykazały, że Ester-C uaktywnia się dwa razy szybciej, jest zatrzymywany przez organizm dwa razy dłużej i dociera do komórek nawet do czterech razy szybciej niż zwykła witamina C.
Dlaczego oddziaływanie produktów firmy Solgar jest o wiele silniejsze niż DZS? Czy nie jest to niebezpieczne?
Dzienne Zalecane Spożycie (DZS) ustalone jest na poziomie spełniającym minimalne wymagania żywieniowe zalecane przez rząd. Zostało one wprowadzone w 1935 roku, aby zapobiegać chorobom takim jak szkorbut i krzywica, a nie z myślą aby chronić przed chorobami obecnie powszechnymi w Polsce czy na świecie. Często były ustalane przypadkowo i wiele opartych zostało na badaniach na zwierzętach. Dlatego też fakty te w dużym stopniu wskazują na to, że DZS są nieistotne pod względem naukowym.
Badania z udziałem ludzi w różnych populacjach wskazują na dużo większe zapotrzebowanie, korzyści i bezpieczeństwo stosowania witamin i minerałów niż według DZS.
Dlaczego Solgar nie wytwarza produktów „z zapalnikiem czasowym”o tzw. spowolnionym uwalnianiu?
Według teorii, na której oparte są suplementy „z zapalnikiem czasowym” układ trawienny rozkłada tabletkę przez pewien okres czasu (od 6 do 12 godzin, w zależności od produktu i firmy), tak aby stopniowo uwalniać składniki odżywcze.
Produkcja czasowo uwalnianych tabletek powszechnie pociąga za sobą procesy, takie jak gęstsza kompresja, co wymagałoby większej kwasowości układu trawienia do rozłożenia tabletki. Nawet u osób o najsilniejszym procesie trawienia tak wysoce kwaśne środowisko występuje tylko w żołądku, a zatem teoretycznie dalszy rozkład tabletki byłby pohamowywany w momencie dotarcia do bardziej alkalicznego środowiska dwunastnicy po około 2 do 4 godzin. Zwiększa to możliwość częściowego rozłożenia tabletki, a co za tym idzie utraty cennych składników odżywczych, które nie zostały jeszcze uwolnione. Z drugiej strony, jeśli proces rozkładu byłby zakończony w żołądku, to wówczas nieefektywnie wykorzystany byłby czas potrzebny do rozkładu.
Ponadto składniki odżywcze wchłaniane są w różnych miejscach, przez co czas uwalniania ich jest nieodpowiedni dla kombinacji witamin i minerałów. Na przykład większość minerałów śladowych wchłanianych jest w dwunastnicy ( pierwsze 25 -30 cm układu jelitowego). Jeżeli taka tabletka zawierająca owe minerały uwalniałaby je poza dwunastnicą (co byłoby konieczne, aby doszło do uwolnienia czasowego), to wówczas ominęłaby ona także miejsca ich absorpcji.
Dlaczego ten sam produkt Solgara jest droższy w porównaniu do konkurencji?
Po pierwsze czy jest to ten sam produkt?
Czy ma podobny skład?
Czy porównywalne jest jego działanie i jakość?
Zawsze będą tańsze i łatwiejsze wyjścia z sytuacji, gdy mamy wybrać suplement odżywczy. Każdy produkt wytwarzany przez Solgara jest wyrazem jakości.
Wytwarzamy nasze produkty wedle surowo przestrzeganych zasad, często surowszych niż wymagania rządowe obowiązujące w przemyśle farmaceutycznym.
Solgar analizuje wszystkie surowce i przeprowadza obszerne testy kontroli jakości podczas procesu produkcji, aby stworzyć gamę produktów z gwarancją obiecywanej jakości. Ponadto produkty Solgara są hipoalergiczne, nie zawierają cukru, soli, drożdży, glutenu i żadnych sztucznych środków konserwujących czy barwiących. Nie tylko przeprowadzamy badania farmaceutyczne w naszych własnych laboratoriach, ale dobrowolnie udostępniamy całą gamę produktów ze złotą etykietą do niezależnych testów.
Produkty Solgara cechują opakowania najwyższej jakości o niskim stopniu szkodliwości dla środowiska naturalnego.
Solgar prowadzi własną sieć dystrybucji obejmującą cały świat.
Solgar szczyci się z posiadania własnego centrum badań – SNRC założonym w 1978 roku – które specjalizuje się w edukacji żywieniowej i dostarczania pomocy technicznej.
I jak to bardzo często bywa – sami Państwo stwierdzicie, miligram po miligramie – że wiele produktów Solgara jest w rzeczywistości tańszych od produktów innych firm.
Jaki suplement błonnikowy jest najlepszy i nie będzie przeszkadzał w absorpcji składników odżywczych?
Wszystkie błonniki można podzielić na dwie kategorie: rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne w wodzie. Udowodnione zostały korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania obydwu rodzajów.
Błonnik nierozpuszczalny jest powszechnie stosowany do oczyszczenia układu jelitowego i w przypadku obstrukcji. Pomaga w uzyskaniu dużych, masywnych stolców i zostaje on przekształcony przez bakterie na substancje, które wspomagają w zapobieganiu chorób okrężnicy. Otręby pszenne mogą łączyć się z niektórymi minerałami występującymi w spożywanych pokarmach hamując w ten sposób ich absorpcję.
Rozpuszczalny błonnik absorbuje wodę i tworzy żel, który pomaga w budowaniu stolca. Oddziaływuje korzystnie zarówno w przypadku zaparcia jaki i rozwolnienia, a ponadto nie powoduje podrażnień. Może również spowolnić wchłanianie cukrów i łącząc się z solami żółciowymi obniża wchłanianie cholesterolu. Błonnik rozpuszczalny wspomaga proces usuwania z organizmu odpadów, toksyn i metali ciężkich. Mimo iż błonnik rozpuszczalny może samoczynnie wchłaniać niektóre składniki odżywcze niesione przez płyny w jelitach, to jednak nie pociąga on za sobą takich samych problemów jak otręby pszenne.
Jestem palący, a czytałem, że palacze nie powinni zażywać beta-karotenu? Czy to prawda?
Beta-karoten to silny antyutleniacz, który pomaga w ochronie wyściółki płuc i zapobiega szkodom powodowanym przez wolne rodniki. Obecnie w ponad 200 badaniach nie wykryto dowodów wskazujących na szkodliwość zażywania beta-karotenu w dużych ilościach.
W badaniach, w których wykryto negatywny wpływ na palaczy stosowana była syntetyczna forma (trans), a nie lepiej przyswajalna forma cis występująca w naturalnym beta-karotenie. Syntetycznemu beta-karotenowi brakuje również innych, silnie działających karotenoidów występujących w naturalnych źródłach beta karotenu takich jak alga Dunaliella salina.
Mimo iż nie ma konkretnych dowodów na to, że nawet syntetyczny beta karoten jest szkodliwy dla palaczy, to jednak wykazano, że syntetyczny beta karoten w dużych ilościach może osłabić przyswajanie innych silnie działających karotenoidów ochronnych (pochodzących z żywności lub znajdujących się w kompleksach karotenoidów).
Jestem w ciąży i ktoś powiedział mi, abym nie zażywała witaminy A – czy to prawda?
Badania wskazują na to, iż przyjmowanie dziennej dawki witaminy A powyżej 10 000 IU w formie retinolu (nie beta karotenu czy innych karotenoidów) związane jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia pewnych powikłań płodu. Niemniej jednak dziecko potrzebuje witaminy A do wzrostu i rozwoju tkanki, zębów i kości, układu oddechowego, odpornościowego itd. Są natomiast dowody na to, że zbyt mało witaminy A na pewno wywołuje powikłania płodu.
Bardzo mały jest margines bezpieczeństwa dla witaminy A podczas ciąży; jednak sądzi się, że obecnie u więcej niż połowy kobiet w wieku rozrodczym poziom witaminy A w diecie jest niższy niż Zalecana Dawka Dzienna (ZDD). To oczywiście samo w sobie prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia powikłań płodu w wyniku niedoboru witaminy A.
Nie stwierdzono żadnych powiązań pomiędzy powikłaniami płodu i beta karotenem czy innymi karotenoidami. Beta karoten i karotenoidy mieszane nie stanowiłyby zagrożenia toksycznego dla ciąży, ale ponieważ nie każda osoba potrafi skutecznie przekształcać beta karoten w retinol, to niektórym osobom zaleca się stosowanie niewielkiej ilości witaminy A jako suplement w diecie.
W jakiej postaci powinny przyjmować wapń kobiety w menopauzie aby uzyskać optymalne przyswajanie?
Główną kwestię, którą trzeba mieć na uwadze przy wapniu jak i innych minerałach jest końcowy etap utylizacji minerału. Aby to nastąpiło minerał musi być prawidłowo wchłonięty przez ściankę jelitową i dostarczony do komórki.
Wybór formy suplementu będzie zależeć od wieku pacjenta, płci i zdolności trawiennych (wymagany jest kwas żołądkowy w celu przekształcenia większości form wapnia w postać wchłanianą przez jelita).
Niestety badania wskazują, że u kobiet w menopauzie występuje niedobór kwasu żołądkowego. Wapń z cytrynianu wapnia może być dostępny dla wchłaniania przez jelita nawet przy braku kwasu żołądkowego, a zatem jest to najbardziej odpowiednia postać dla kobiet w menopauzie. Aminokwasowy chylat wapnia dzięki swej wyjątkowej metodzie formułowania w rzeczywistości pokonuje większość problemów wchłaniania (niektóre nadal dotyczą cytrynianów) i również jest formą, którą warto byłoby rozważyć. Według badań przyswajalność cytrynianu wapnia w tej grupie kobiet wynosi średnio 45 proc., natomiast węglanu wapnia – maksymalnie 4 proc.!