MYSZOPŁOCH KOLCZASTY (Ruszczyk kolczasty)
Myszopłoch kolczasty (Ruscus aculeatus) należy do rodziny szparagowatych i jest spokrewniony z konwalią majową. Ze względu na swoje intensywne zielone zabarwienie, które zachowuje nawet zimą, oraz bardzo ładne czerwone jagodowe owoce jest często uprawiany w ogrodach i parkach. W krajach śródziemnomorskich ma także zastosowanie kulinarne, je się jego młode pędy (tak samo jak szparagi), a nasiona były niegdyś wykorzystywane do przyrządzania substytutu kawy1.
Historia myszopłocha kolczastego
Myszopłoch kolczasty znany jest w Europie zachodniej jako „butcher’s broom”, czyli „miotełka rzeźnika”. Nazwa pochodzi od dawnego sposobu wykorzystania tej rośliny: rzeźnicy wiązali gałązki w pęczki i czyścili nimi drewniane bloki, na których oporządzali mięso. Co ciekawe, twarde gałęzie nie dość, że oczyszczały deski, to jeszcze zawarte w nich olejki wykazywały działanie odkażające, co zapobiegało namnażaniu się drobnoustrojów2. Z kolei zwyczajowe nazwy ruszczyka: włoska – pungitopo (ostrokrzew), niemiecka – Mausedorn (mysie żądło) oraz polska – myszopłoch (czyli coś, co płoszy myszy), ruszczyk kolczasty (czyli roślina z kolcami) wywodzą się od najczęstszego sposobu wykorzystywania tej rośliny. Ponieważ liście myszopłocha są sztywne i ostre, jego gałązkami obkładano żywność, by uchronić ją przed szkodnikami, takimi jak gryzonie. Jako ciekawostka: w XVII w. brytyjski zielarz Nicholas Culpepper używał myszopłochu także do leczenia złamanych kości. Zalecał, by pacjenci przyjmowali wywar z korzenia (przygotowywany przez gotowanie zdrewniałych części rośliny) doustnie oraz przykładali kompresy z owoców (jagód) myszopłocha na złamane miejsce3.
Skład chemiczny kłączy
Surowcem zielarskim pozyskiwanym z myszopłochu są przede wszystkim korzenie (kłącza), rzadziej łodygi i liście.
Głównymi związkami aktywnymi ruszczyka są ruskogenina i neoruskogenina należące do grupy saponin steroidowych. Związki te stanowią prekursory hormonów płciowych, usprawniają procesy trawienne (zwiększają wydzielanie enzymów trawiennych) oraz procesy związane z detoksykacją organizmu, wykazują również właściwości przeciwbakteryjne2. Inne substancje wykrywane w myszopłochu to: sterole, triterpeny, flawonoidy, kumaryny, sparteina, tyramina oraz kwas glikolowy1.
MOŻLIWE KORZYŚCI Z ZASTOSOWANIA MYSZOPŁOCHA KOLCZASTEGO (RUSZCZYKA KOLCZASTEGO)
Zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych
Badania wskazują na wpływ myszopłocha na przepuszczalność naczyń krwionośnych. W doświadczeniach laboratoryjnych ruskogenina wykazuje nadzwyczajną aktywność przeciwko elastazie. Elastaza jest związkiem, który niszczy włókna elastyny – białka będącego jednym ze składników tkanki łącznej znajdującej się w ścięgnach, więzadłach, tkance płucnej oraz w ścianach większych naczyń krwionośnych. Dlatego właściwości myszopłocha łączone są przede wszystkim z profilaktyką chorób związanych z przewlekłą niewydolnością żylną4. Ruscus aculeatus pomaga w redukowaniu opuchlizny kończyn, daje czucie lekkości nóg, działa odświeżająco i rewitalizująco5.
Łagodne działanie przeczyszczające i moczopędne
W europejskiej medycynie ludowej myszopłoch był używany jako łagodny środek przeczyszczający i moczopędny6.
W I wieku n.e. greccy lekarze używali myszopłochu jako środka na kamienie nerkowe. Do łagodzenia dolegliwości jelitowych służyła mieszanka powstająca z namaczania kłączy ruszczyka w wodzie lub winie.
Bezpieczeństwo stosowania
Większość badań uznaje ruszczyka kolczystego za zioło bezpieczne, nie wymieniając dla niego żadnych przeciwwskazań. Jedno z dostępnych badań opisuje działania niepożądane w postaci nudności i bólów brzucha przy zażywaniu leku zawierającego w swym składzie ekstrakt (5-7,5:1) z kłącza ruszczyka kolczastego podawanego w ilości 150 mg 3 razy dziennie7.
Nie istnieją wystarczające dane dotyczące stosowania myszopłochu podczas ciąży, z których można by wnioskować o jego bezpieczeństwie. Dlatego ruszczyka nie należy stosować podczas ciąży i karmienia piersią.
Interakcje z lekami i ziołami
Nie należy łączyć preparatów z myszopłochem z lekami rozkurczowymi i stosowanymi w leczeniu nadciśnienia (prazosyna i terazosyna), bowiem znajdująca się w roślinie tyramina może sprzyjać nagłemu wzrostowi ciśnienia krwi. Z tego samego powodu ruszczyk nie powinien być stosowany z inhibitorami monoaminooksydazy (MAOi). Dane przedkliniczne myszopłocha dotyczące jego farmakodynamiki sugerują, że może on zakłócać efektywność działania alfa-blokerów4.
W przypadku stosowania myszopłocha z innymi ziołami występującymi w mieszankach z ruszczykiem w składzie, np. nostrzykiem żółtym (Melilotus officinalis), a także kwasem askorbinowym, trimetylohesperedyną – zachodzą efekty synergistyczne, wzmacniające działanie składników myszopłocha4.
Dawkowanie
Ekstrakt alkoholowy z całej rośliny stosuje się w ilości:
0,5-1,5 ml 3 razy dziennie.
Dawki dla kapsułek standaryzowanych na ruskogeniny (określone jako łącznie neoruskogenina i ruskogenina) wynoszą:
7–11 mg, choć niektórzy eksperci zalecają stosowanie dawek rzędu 16,5–33 mg 3 razy dziennie4.
Biodostępność składników aktywnych ruszczyka jest duża. Zawarte w nim glikozydy steroidowe po podaniu doustnym są absorbowane w niezmienionej formie i wykrywane w osoczu krwi.
Bibliografia
- Masullo M., Pizza C., Piacente S.: Ruscus Genus: A rich source of bioactive steroidal saponins. Planta Med. 2016; 82: 1513–1524.
- Rhizoma L.: Assessment Report on Ruscus aculeatus. European Medicines Agency, London 2008.
- Blumenthal M., Busse W.R., Goldberg A., Gruenwald J., Hall T., Riggins C.W., Rister R.S., eds. Klein S., Rister R.S., trans. The Complete German Commission E Monographs-Therapeutic Guide to Herbal Medicines. Austin T.X.: American Botanical Council; Boston: Integrative Medicine Communication; 1998.
- Monograph: Ruscus aculeatus (Butcher’s Broom). Alternative Medicine Review. Vol. 6, no. 6; 2001.
- Oświadczenia zdrowotne Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
- Kakkos S.K., Allaert F.A.: Efficacy of Ruscus extract, HMC and vitamin C, constituents of Cyclo 3 fort®, on improving individual venous symptoms and edema: a systematic review and meta-analysis of randomized double-blind placebo-controlled trials. International Angiology. 2017; 36 (2): 93–106 DOI: 10.23736/S0392-9590.17.03815-9.
- Weindorf N., Schultz-Ehrenburg U.: Controlled study of increasing venous tone in primary varicose veins by oral administration of Ruscus aculeatus and trimethylhesperidinchalcone. Z. Hautkr. 1987; 62: 28–38.