Jestem w ciąży i ktoś powiedział mi, abym nie zażywała witaminy A – czy to prawda?

2022-10-06

Badania wskazują na to, iż przyjmowanie dziennej dawki witaminy A powyżej 10 000 IU w formie retinolu (nie beta karotenu czy innych karotenoidów) związane jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia pewnych powikłań płodu. Niemniej jednak dziecko potrzebuje witaminy A do wzrostu i rozwoju tkanki, zębów i kości, układu oddechowego, odpornościowego itd. Są natomiast dowody na to, że zbyt mało witaminy A na pewno wywołuje powikłania płodu.
Bardzo mały jest margines bezpieczeństwa dla witaminy A podczas ciąży; jednak sądzi się, że obecnie u więcej niż połowy kobiet w wieku rozrodczym poziom witaminy A w diecie jest niższy niż Zalecana Dawka Dzienna (ZDD). To oczywiście samo w sobie prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia powikłań płodu w wyniku niedoboru witaminy A.
Nie stwierdzono żadnych powiązań pomiędzy powikłaniami płodu i beta karotenem czy innymi karotenoidami. Beta karoten i karotenoidy mieszane nie stanowiłyby zagrożenia toksycznego dla ciąży, ale ponieważ nie każda osoba potrafi skutecznie przekształcać beta karoten w retinol, to niektórym osobom zaleca się stosowanie niewielkiej ilości witaminy A jako suplement w diecie.

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.