Witamina B kompleks i witamina C. Energia i sprawność umysłowa w tabletce

2021-09-03

Chcesz zyskać lepsze samopoczucie, zwalczyć uczucie zmęczenia, a może wspierać układ nerwowy, odpornościowy, krwionośny? Brzmi jak zapowiedź cudownego środka. Tymczasem takie działanie mają witaminy z grupy B i witamina C.

Co mają wspólnego indonezyjskie kurczaki z holenderskim Nijkerk i niepokornym uczonym z Polski? Wszystkie drogi prowadzą do witaminy B, o którą poróżnili się naukowcy na całym świecie, a dziś wiemy, że jest kluczowym elementem naszej diety, decydującym o funkcjonowaniu naszego organizmu.

Tajemniczy czynnik “B”

Historia witaminy B nadaje się na serial sensacyjny. Zaczęło się w Azji, gdzie ludzie cierpieli z nieznanego powodu na osłabienie, zaburzenia w funkcjonowaniu serca i układu nerwowego. Choroba beri-beri dziesiątkowała głównie te grupy ludzi, które żywiły się głównie łuskanym ryżem. Pracujący w Indonezji Holender Christiaan Eijkman wziął więc pod lupę… kurczaki. Karmił ich różnymi produktami. Okazało się, że zwierzaki, które jadły sam ryż pozbawiony łuski miały podobne objawy do ludzi. Od Holendra pałeczkę przejął w 1906 r. Angielski biochemik Frederick Gowland Hopkins. Ówczesna nauka znała pojęcia tłuszczów, białek i węglowodanów. Postanowił więc karmić zwierzęta pokarmem składającym się z oczyszczonych substancji wymienionych wcześniej. Wydawało się, że podając białko, tłuszcz i węglowodany zwierzęta powinny rozwijać się prawidłowo. Ku jemu zdziwieniu było trochę inaczej. Uznał więc, ze musi być jeszcze jakaś inna substancja wpływająca na funkcjonowanie organizmu.

Narodziny witaminy

Tu do akcji wkroczył Kazimierz Funk. Polski uczony zaczął drobiazgowe poszukiwania tajemniczego składnika, między innymi w otrębach ryżowych. Znalazł substancję zawierającą grupę aminową, która nie byłą wcześniej nikomu znana. Postanowił więc ja nazwać łącząc dwa łacińskie słowa: vita – życie, amina – związek chemiczny zawierający grupę aminową. Powstała w ten sposób “witamina”. Za pomocą fortelu opublikował pracę naukową na ten temat, która szybko obiegła cały świat, a nazwa witamina zostałą na stale wprowadzona do wszystkich słowników.

Szybko okazało się, że takich związków jest znacznie więcej. Zyskaliśmy więc witaminę A, B, C, D itd. W 1926 r. holenderscy chemicy Barend Jansen i Willem Donath, również pracujący w Indonezji, tak jak Eijkman, wyizolowali kryształy czynnika anty-beri-beri z ryżu. Eijkman przetestował związek i odkrył, że leczy chorobę u ptaków, czym potwierdził potwierdził teorie Hopkinsa i Funka, o składniku ważnym dla funkcjonowania układu nerwowego. Później nazwano ją witaminą B1 lub tiaminą.

Właściwości tiaminy (witaminy B1)

Witamina B jest więc trochę królową wszystkich witamin. W dodatku na tronie zasiada razem z całą rodziną. Dziś wiemy, że tiamina:

  • pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu serca i układu nerwowego;
  • przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego ;
  • pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych.

Kompleks witamin z grupy B

Rodzina jest znacznie szersza: należą do niej B1, B2, B6, B12, kwas pantotenowy, niacyna, biotyna i kwas foliowy. Mają one wspólne cechy, głównie dotyczące układu nerwowego. W jego prawidłowym funkcjonowaniu pomagają B1, B2, B6, B12, biotyna i niacyna. Razem z kwasem pantotenowym przyczyniają się do prawidłowego metabolizmu energetycznego. Osoby, które odczuwają zmęczeni i znużenie także powinny się zainteresować dostarczeniem swojemu organizmowi odpowiedniej ilości B2, B6, B12, niacyna, foliany, kwas pantotenowy. To tylko nie które z funkcji witamin z grupy B.

Witamina C w duecie z B

Kolejną w alfabecie jest witamina C. Co ciekawe odgrywa ona także wiele podobnych funkcji w naszym organizmie. Razem z witaminami z grupy B przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, funkcji psychologicznych oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Suplement diety Kompleks witamin B i witaminy C

Dlatego Solgar postanowił połączyć kompleks witamin B z witaminą C, aby wykorzystać synergię działania tych składników w suplemencie diety. Kompleks witamin B i witaminy C jest stworzony dla osób prowadzących aktywny tryb życia, chcących zmniejszyć uczucie zmęczenia i znużenia a także chcących zadbać o prawidłową pracę układu nerwowego i krwionośnego. Zawiera 8 witamin z grupy B: B1, B2, B6, B12, kwas pantotenowy, niacynę, biotynę i kwas foliowy. W porcji dziennej jest także 500 mg witaminy C, oraz sproszkowana mieszanka ziołowa.

Zioła w tabletce

Wybierając suplement diety warto kierować się jego naturalnym składem. Solgar bierze więc przykład z natury i łączy witaminy B i C z roślinami: algami brunatnymi, liśćmi i łodygą lucerny, ekstraktem z owoców wiśni Aceroli, liśćmi pietruszki, zielem rukwi wodnej, owocami dzikiej róży. Dzięki temu dostarczamy organizmowi szerokie spektrum składników, które powinny znaleźć się w naszych posiłkach.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.