Złoty wiek ze skrzypem

2019-06-21

Najbardziej długowieczna roślina świata jest jednocześnie sojusznikiem człowieka w zachowaniu formy przez długie lata. To w skrzypie drzemią składniki, które wspomagają ciało w walce z upływającym czasem.

Od milionów lat skrzyp towarzyszy naszemu gatunkowi. Człowiek ewoluował wraz ze skrzypem i trochę o nim zapomniał. Tymczasem ta niepozorna roślina to bogate źródło krzemu. Fitoterapeuci radzą więc, by korzystać z naturalnego źródła krzemu. Może on przynieść wiele korzyści osobom starszym. Krzem pomaga bowiem w zachowaniu elastyczności kolagenu (ta elastyczność może się zmniejszać wraz z wiekiem) we wszystkich tkankach łącznych w organizmie, w tym w ścięgnach i chrząstkach. Dzięki temu wpływa na zmniejszenie uczucia bólu na przykład w stawach.

Złowrogie złogi

Jedną z chorób, która towarzyszy upływowi lat jest miażdżyca, czyli stwardnienie tętnic. Na ich ścianach pojawiają się charakterystyczne płytki, które powstają w wyniku nagromadzenia tłuszczów, a głównie cholesterolu i innych elementów komórkowych, jak również tkanki łącznej z włóknami kolagenu, a w stadium zaawansowanym, także soli wapniowych. Nagromadzone w jednym miejscu płytki tworzą złogi miażdżycowe.

Brzmi złoworogo? Powinno. Złogi te prowadzą w konsekwencji do usztywnienie tętnic. To zmniejsza jej podatność na rozciąganie i prowadzi do podwyższenia skurczowego ciśnienienia krwi. To jednak nie koniec, bo zwężone złogami tętnice utrudniają przepływ krwi, powodując zmniejszenie zaopatrzenie narządów w tlen i substancje odżywcze. Osłabione tętnice mogą także pękać, powodować krwotoki (również w mózgu).

Krzem kontra miażdżyca

Ciekawe są jednak badania wskazujące na związek krzemu z mniejszym ryzykiem występowania zmian miażdzycowych.  W jednym z badań stwierdzono, że u pacjentów powyżej 60. roku życia stężenie krzemu w tętnicach zaatakowanych przez miażdżycę było czternastokrotnie niższe od stężenia w zdrowych tętnicach! W badaniu z 1980 r. opublikowanym na łamach magazynu „Lancet” podano, że przypadki zgonu z powodu chorób układu krążenia w Anglii są najrzadsze w regionach o największym stężeniu krzemu w wodzie pitnej.

Wapń w tętnicach

Związek krzemu z miażdżycą wciąż jest badany przez naukowców. Jeden z tropów prowadzi do wapnia. Współtworzy on płytki miażdżycowe. Tymczasem krzem ułatwia wiązanie wapnia w kościach. Prawidłowy poziom krzemu we krwi sprawić więc może, że wapń w mniejszym stopniu zacznie odkładać się w tętnicach a w większym w kościach.

Odtruwanie skrzypem

Interesujące są także doniesienia o wpływie krzemu na odtruwanie organizmu z metali ciężkich i związek tego faktu z ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera. Krzem ułatwia organizmowi pozbywanie się glinu (aluminium) z organizmu wraz z moczem. Z kolei glin, który odkładając się w mózgu może doprowadzić do występowania choroby Alzheimera.

Bogatym źródłem krzemu jest skrzyp, który ma także szereg innych zastosowań. Krzem z kolei występuje także w innych produktach: życie, jęczmieniu, owsie i pszenicy. Można także sięgnąć po orzechy, kiełki lucerny, i inne nasiona by zwiększyć poziom krzemu w organizmie.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniewski “Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie”. PZWL Warszawa

Aleksander Ożarowski. “Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy.” PZWL Warszawa

Loeper Joacqueline, Loeper Jacques. Silica and atherosclerosis. C R Seances Soc Biol Fil. 1958;152(4):563-66

Virginie Rondeau, Aluminum and silica in drinking water and the risk of Alzheimer’s disease or cognitive decline: findings from 15-year follow-up of the PAQUID cohort. Am J Epidemiol. 2009 Feb 15;169(4):489-96. doi: 10.1093/aje/kwn348. Epub 2008 Dec 8.

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.