Witamina D3 1000 IU do ssania
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach - 69.99 zł.
Na stanie
3 min
2021-01-28
Zastanawiasz się jak utrzymać postanowienia noworoczne? Chcesz rzucić palenie, schudnąć, zacząć więcej ćwiczyć, zdrowiej jeść, zmienić pracę? Naukowcy już to zbadali i wiedzą jak Ci pomóc!
Według ekspertów 77% podtrzymało swoje zobowiązania podjęte na przełomie roku przez 1 tydzień. W lutym już tylko połowa z postanowień jeszcze się trzyma, ale tylko 19% przetrwa przez 2 lata. [1]
Dlaczego tak się dzieje? To przez naszą słabą silną wolę. Choć nie jest to aż takie proste. Aby lepiej zrozumieć problem zajęli się nim naukowcy, którzy zrekrutowali 1066 osób w całej Szwecji. Ich najpopularniejsze postanowienia dotyczyły zdrowia fizycznego, utraty wagi i zmiany nawyków żywieniowych.[2] Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, które przez rok otrzymywały różne poziomy wsparcia: brak, pewne wsparcie i wsparcie rozszerzone.
“Pewne wsparcie”polegało na tym, że uczestnicy otrzymali informacje o pozytywnych efektach wsparcia społecznego w dążeniu do osobistego celu. Następnie poproszono ich o wskazanie osoby, która będzie odpowiedzialnej za wspieranie ich przez cały rok. Uczestnikom przesłano również ćwiczenia i informacje, jak radzić sobie z możliwymi przeszkodami.
Najbardziej wspierana grupa otrzymała te same informacje, co grupa druga, ale otrzymała również dodatkowe informacje o wartości wyznaczenia konkretnego, mierzalnego, osiągalnego, realistycznego i określonego w czasie celu – a także cztery kolejne e-maile. Poproszono ich również o sformułowanie celów w kategoriach zbliżania się, a nie unikania czegoś oraz wyznaczania celów pośrednich na cały rok.
Największy sukces uzyskała grupa, która otrzymała “pewne wsparcie”. Kluczowe okazały się rodzaje postanowień zorientowanych na cel.
59% mający na celu dodanie nowego nawyku lub wprowadzenie nowego zachowania do swojego życia odniosło sukces.
Tylko 47& uczestników, którzy przyjęli postanowienia ukierunkowane na unikanie, uznało, że zrealizowali założenia.
Na podstawie dostępnych badań naukowych zebraliśmy więc garść porad, jak efektywnie kroczyć przez realizację swoich planów. Wystarczy 5 prostych zasad, by odnieść sukces.
1. Zrozum swój cel.
Zrób sobie listę plusów i minusów rzeczy, którą chcesz osiągnąć lub zmienić. Ważna jest uczciwość. Chcesz schudnąć, ale lubisz jeść? Zastanów się jakie zmiany będą najlepsze, aby nadal jeść smacznie i stracić zbędne kilogramy. Jeśli jest to palenie, to lista minusów (utrata zdrowia, pieniędzy) jest przytłaczająca. Warto jednak spojrzeć na “korzyści” (reakcja na stres, przyzwyczajenie) i wcześniej przygotować się ona ich utratę lub zastąpienie. Zmiana pracy też wymaga refleksji nad tym dlaczego trwaliśmy w tym miejscu, co nas trzymało. Dopiero zestawienie z korzyściami jakie możemy osiągnąć kierując się ku kolejnemu wyzwaniu zawodowemu, może nam uzmysłowić wagę planowanego kroku. Jeśli Twoim celem jest ograniczenie jedzenia mięsa, pamiętaj o witaminie B12.
2. Mierz wysoko.
Ambitne cele rozpalają wyobraźnię. Nie tylko Twoją, ale i Twojego otoczenia. Dzięki temu cel staje się bardziej ponętny i jesteśmy w stanie bardziej się mu poświęcić, bo nagroda jest atrakcyjna. Wyobraź sobie, że Twoim celem jest schudnięcie. Skonsultuj to z lekarzem i określ górną granicę, bezpieczną dla Twojego zdrowia. Jeśli podzielisz się swoim projektem z rodziną lub znajomymi, jest szansa, ze będą chcieli uczestniczyć w nim, pomóc i zrozumieć Twoją walkę.
3. Rozłóż wyzwanie na mniejsze etapy.
Zacznij od ułożenia planu, który ma doprowadzić Cię do celu. Dobrze, aby punkty były takimi kamieniami milowymi, które same w sobie są wyzwaniem. Nie lekceważ małych kroków i staraj się realizować założony plan. Dobry plan pozwoli Ci też wytrwać w postanowieniu jeśli umieścisz go w widocznym miejscu i będziesz oznaczać realizację poszczególnych punktów.
4. Nie czekaj na nagrodę.
W realizacji osiągnięć ważne są nie tylko małe kroki, ale i poczucie sukcesu. Budowanie w sobie pozytywnego obrazu zmiany zwiększa szanse na to, że cały proces stanie się dla naszego umysłu atrakcyjny. Możesz pochwalić się liczbą dni bez papierosa, realizacją diety, a za osiągnięcie kamienia milowego dać sobie jakąś nagrodę. Twój mózg zacznie łączyć realizację planu z przyjemnymi doświadczeniami. Warto także zdawać sobie sprawę, że nie zawsze uda nam się wykonać założenia w 100%. Ważne, by nie poddawać się. Jeśli Twój trening miał trwać 45 minut, a trwał 20, to także jest powód, żeby docenić swoją wytrwałość i spojrzeć do przodu. Jutro będzie lepiej.
5. Daj sobie czas.
Jeśli zastanawiasz się dlaczego w lutym piszemy o postanowieniach noworocznych, to właśnie masz odpowiedź. Wśród wielu osób pokutuje przekonanie, że miesiąc to czas na adaptację, żeby jakieś zachowanie stawało się nawykiem. Tymczasem to nieprawda. W lutym możesz przechodzić kryzys, bo tak naprawdę potrzebujesz dwa razy więcej czasu. Brytyjscy badacze twierdzą że nawet 66 dni.[3] Uzbrój się więc w cierpliwość.
Powodzenia!
Autor tekstu: Oskar Berezowski
1. J Subst Abuse. 1988-1989;1(2):127-34
2. PLoS One. 2020 Dec 9;15(12):e0234097.
3. Phillippa Lally & Benjamin Gardner (2013) Promoting habit formation, Health Psychology Review, 7:sup1, S137-S158
4. Simple Changes, Big Rewards: A practical, easy guide for healthy, happy living. Harvard Health Publishing. 2019
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach - 69.99 zł.
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.