Zdrowa formuła dla włosów, skóry i paznokci

2019-06-21

Złota polska jesień rzadko głaszcze naszą skórę, włosy i paznokcie. Z reguły wraz z ochłodzeniem, deszczem, wiatrem nadciąga ciężki okres. Tymczasem wcale nie musi on być tak dolegliwy. Wystarczy stosowanie się do kilku prostych zasad.

Napiszmy to sobie szczerze: latem nie oszczędzaliśmy skóry, włosów i paznokci. Słońce, opalanie, wysokie temperatury. Jesienią płaszcz lipidowy (tłuszcze produkowane w gruczołach łojowych oraz cholesterol, trójglicerydy, kwasy tłuszczowe i woski) chroniący skórę znów jest narażony. Tym razem na powietrze z klimatyzatorów, suche powietrze w mieszkaniach, coraz grubszą odzież (rękawiczki, szaliki). Skórze, włosom i paznokciom nie pomagają tez długie gorące kąpiele, tak przyjemne po powrocie z zimnego spaceru.

Osoby starsze muszą dbać bardziej

Wraz z wiekiem dodatkowo spada elastyczność skóry. Panie narażone sa na przykład na spadek poziomu hormonów – estrogenów. Z wiekiem maleje także aktywność gruczołów łojowych, pogarsza ukrwienie skóry i maleje zawartość wody w organizmie.

Chronić warstwę ochronną

Wróćmy do samej warstwy ochronnej. Ta cienka mieszanina tłuszczów, która pokrywa skórę jest wyjątkowo wrażliwa. Natura wymyśliła ją po to, by głębsze warstwy były chronione przed bakteriami, wirusami, substancjami drażniącymi. Kluczem do ochrony tej warstwy jest wyrobienie kilku prostych nawyków:

Jak dbać o skórę

  • Należy używać letniej wody. Gorąca może być powodem suchości skóry
  • Używać mydła wzbogaconego o substancje nawilżające
  • Stosować krem i balsam do ciała na co dzień
  • Używać rękawic podczas mycia naczyń
  • Unikać bezpośredniego kontaktu z detergentami
  • Unikać kosmetyków zawierających alkohol (perfumy, wody po goleniu, itp).

Dieta dla skóry, włosów i paznokci

Warto także pomysleć o odżywianiu skóry, włosów i paznokci od wewnątrz, a więc o dietę bogatą w składniki, które są istotne dla ich struktury: kolagenu i keratyny.Z tego względu istotna jest obecność organicznej siarki. Dostępna jest ona choćby w preparatach zawierających  MSM (metylosulfonylometan). Istotny jest także krzem. Jego wspaniałym źródłem są oceaniczne algi. Synteza kolagenu nie byłaby efektywna bez witaminy C. Najlepsza jest oczywiście ta, która pochodzi ze źródeł naturalnych. Jesienne menu dla włosów, skóry i paznokci powinno zawierać ponadto odpowiednie proporcje aminokwasów (zwłaszcza lizyny i proliny).Na pigmentację i sprężystość skóry wpływ ma glicynian miedzi.

Jędrna skóra w szklance wody

Na koniec jeszcze jedna, na pozór banalna, rada: nawadnianie. Reklamy przekonują, że kremy X lub Y gwarantują najlepsze nawadnianie. Tymczasem niezbędne nawadnianie, to te, które mamy w szklance przed sobą. Dlatego nasze paznokcie, włosy i skóra potrzebują wody, by zachować jędrność i elastyczność. Ważne, by regularnie „podlewać” swoje ciało. Pragnienie jest już sygnałem odwadniania się naszego organizmu.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

 

Wpływ menopauzy na starzenie się skóry; autorzy: Dorota Wojnowska, Maria Juszkiewicz-Borowiec, Grażyna Chodorowska, Postępy Dermatologii i Alergologii 3/2006

Substancje pochodzenia naturalnego stosowane w terapii cellulitu. Adam Klimowicz, Joanna Zielonka, Marcelina Turek, Anna Nowak. Borgis – Postępy Fitoterapii 2/2015

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.