Witamina D chroni przed upadkiem

2019-06-21

Osoby starsze miewają problemy z utrzymaniem równowagi. Dla nich wywrócenie się może oznaczać poważną kontuzję. Lekarze podpowiadają: poszukajcie wsparcia w witaminie D!

Do tej pory wiele starszych osób nie przywiązywało większej uwagi do faktu, że zdarza im się ostatnio wywracać częściej niż przed laty. Także lekarze traktowali incydentalne wypadki jako część procesu starzenia się, na którą nie mamy wpływu. Fizjoterapeuci przypominali jednak, że odpowiednie ćwiczenia mogą poprawić sprawność, a odpowiednia dieta wzmocnić kości, chroniąc starsze osoby przed skutkami upadku.

W biuletynie Annals of Internal Medicine możemy znaleźć jednak ciekawe badania dotyczące zapobieganiu przewracaniu się i jego skutkom. Jednym z autorów tej pracy jest profesor Heike Bischoff-Ferrari z Uniwersytetu w Zurichu, jedna z najbardziej uznanych na świecie ekspertka zajmująca się badaniami nad witaminą D. Z publikacji wynika, że  30 do 40 procent osób powyżej 65. roku życia przynajmniej raz w roku przewraca się, a 5 do 10 procent z nich ulega poważnemu urazowi.
Zespół ekspertów oceniających skuteczność medycyny zapobiegawczej w USA (US Preventive Services Task Force, USPSTF) powołując się na badania Bischoff-Ferrari sugeruje, że ćwiczenia i odpowiedni poziom witaminy D w organizmie mogą chronić seniorów przed kontuzjami.
Dane opublikowane w Annals of Internal Medicine wskazują, że suplementacja witaminą D może zmniejszyć ryzyko upadku o 22 procent wśród ludzi zdrowych.

Kości i mięśnie

Dokładny mechanizm wpływu witaminy D na ochronę przed upadkami nie jest poznany. Wcześniej już pojawiały się publikacje naukowe wskazujące na wpływ witaminy D na gęstość kości. Wpływa ona też bezpośrednio na poprawę siły mięśniowej, zmniejszając ryzyko złamań poprzez zapobieganie upadkom. Witamina D skraca także okres rekonwalescencji po złamaniu.Dr. Albert Siu z USPSTF zaleca osobom starszym przyjmowanie 800 IU dziennie.

Chroń przed światłem

Wybierając suplementy z witaminą D należy kierować się ich świeżością i przyswajalnością. Świetnym źródłem jest tran z dorsza norweskiego. Na jego jakość ma wpływ nie tylko sposób wytworzenia, miejsce połowów, ale i sposób przechowywania. Słońce, które pobudza naszą skórę do wytwarzania witaminy D, niekorzystnie wpływa na stabilność substancji aktywnych w tranie. Pod wpływem temperatury i działania promieni UV tłuszcz jełczeje. Dlatego kapsułki powinny być przechowywane w szklanej butelce z ciemnego szkła.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.