Witamina C kontra wysokie ciśnienie

2019-06-21

Witamina C może pomóc w walce z nadciśnieniem. Według naukowców z Johns Hopkins Medical Institution już 500 mg przyjmowane codziennie wiąże się ze spadkiem ciśniena skurczowego i rozkurczowego.

Witamina C, choć jest jednym z najważniejszych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, nie jest przez nas magazynowana. Dlatego tak ważne jest jej stałe dostarczanie. Potrzebują jej nasze mięśnie, mózg, układ immunologiczny i naczynia krwionośne. Witamina C może też zapobiegać uszkodzeniom układu krwionośnego, powodowanym przez wolne rodniki, a w rezultacie zapobiegać nadciśnieniu w przyszłości.
Według najnowszych badań opublikowanych w American Journal of Clinical Nutrition suplementacja witaminy C wiąże się także z doraźnym zmniejszeniem ciśnienia skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego krwi, większa redukcja była obserwowana u osób z nadciśnieniem tętniczym.

Takie obserwacje opublikowano po serii (29) prób klinicznych w Johns Hopkins Medical Institution. Badanym podawano 500 mg witaminy C dziennie przez osiem tygodni. Według naukowców suplementacja witaminą C może obnizyć i skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi o 3,84 i 1,48 mm Hg. U osób cierpiących na nadciśnienie te zmiany mogą być jeszcze istotniejsze: 4,85 i 1,67 mm Hg. Badacze podkreślają jednak, że aby terapia taka mogłaby być zalecana potrzebne są kolejne badania na wiekszych próbach i trwające dłuższy czas.

Niższe ciśnienie u kobiet

Nie są to jednak jedyne doniesienia wskazujące na korzyści płynące z witaminy C. Nutrition Journal opublikował wcześniej badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim, które potwierdziły, że wysoki poziom witaminy C (kwasu askorbinowego) we krwi może obniżać ciśnienie u młodych kobiet.
Amerykańskie badania trwały 10 lat i obejmowały grupę prawie 250 pań w wieku 18-21 lat. Mierzono u nich poziom kwasu askorbinowego i ciśnienie krwi. Naukowcy zaobserwowali, że wraz ze wzrostem stężenia tej witaminy we krwi  spadało ciśnienie  skurczowe i rozkurczowe.

32 proc. Polaków ma nadciśnienie

Na nadciśnienie (według badania NATPOL 2011) choruje 32% Polaków. Na całym świecie z tym problemem zmaga się miliard ludzi. Tylko w USA* co 39 sekund umiera osoba cierpiąca na choroby układu krążenia.
U prawie 85 proc. osób podwyższone ciśnienie można skutecznie obniżać zmieniając styl życia i dietę (bogatą między innymi w witaminę C). Sojusznikiem mogą okazać się także suplementy zawierające wyciągi z pestek grejpfruta i z liści oliwkowych.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

*http://circ.ahajournals.org/content/early/2011/12/15/CIR.0b013e31823ac046

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.