Tętnice zdrowsze z likopenem

2019-06-21

Likopen był często kojarzony z preparatami mogącymi przyczynić się do poprawy zdrowia mężczyzn. Głównie poprzez ich wpływ na funkcjonowanie prostaty. Tymczasem w czasopiśmie Atherosclerosis opublikowano badania wskazujące na to, że wysoki poziom likopenu w krwi wiąże się z obniżeniem sztywności tętnic u kobiet.

Według badań, kobiety o najwyższym poziomie likopenu mają również najniższe poziomy utlenionego cholesterolu LDL. Utlenianie cholesterolu LDL uznawane jest za jedną z głównych przyczyn miażdżycy lub stwardnienia tętnic. Zwiększenie odporności LDL na utlenianie może opóźnić postępy tej choroby.

„Nasze odkrycia sugerują, iż stężenie likopenu w surowicy może mieć istotne znaczenie we wczesnych stadiach miażdżycy”, piszą badacze pod kierownictwem Jong Ho Lee z Wydziału Żywności i Żywienia na Uniwersytecie Yonsei w Korei Południowej.

„Poza tym, zmniejszenie oksydacyjnej modyfikacji LDL, jak niskie stężenie utlenionego LDL i duża wielkość cząsteczek LDL może być jednym z mechanizmów, dzięki któremu likopen jest w stanie obniżyć sztywność naczyń i ryzyko chorób układu krwionośnego”, dodają.

Pozytywny likopen

Likopen to przeciwutleniacz obecny w czerwonych i różowych owocach i warzywach. Wykazano, iż ma on pozytywny wpływ na serce, ciśnienie krwi, prostatę, osteoporozę i skórę, zarówno w formie naturalnej, jak i syntetycznej.

Poza zastosowaniem w barwieniu żywności, jest on również używany dla swych właściwości funkcjonalnych w suplementach żywności i niektórych produktach spożywczych i napojach, szczególnie nastawionych na rynek ‘piękno z wnętrza’.

Według Globalnej Bazy Danych Nowych Produktów (GNPD) Mintel, między rokiem 2003 a 2009 na światowym rynku produktów spożywczych, suplementów i kosmetyków pojawiło się aż 418 nowych produktów zawierających likopen. Dotychczas w roku 2009 na rynek wprowadzono 83 nowe produkty.

Szczegóły badania

Koreańscy naukowcy zaprosili do badania kobiety w wieku od 31 do 75 lat i pobrali próbki krwi w celu zmierzenia poziomów likopenu, jak również innych karotenoidów. Sztywność tętnic mierzona była za pomocą badania kostkowo-ramiennej szybkości fal tętna (baPWV).

Wyniki wskazują, iż kobiety o najwyższym średnim poziomie likopenu we krwi (powyżej 0.0431 milimoli na litr) wykazywały najniższe wartości baPWV, w porównaniu z osobami o najniższym średnim poziomie likopenów we krwi (poniżej 0.0342 milimoli/L).

Ponadto, kobiety te wykazywały niższy poziom utlenionych lipoprotein niskiej gęstości, jak również większe cząsteczki LDL.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

Independent inverse relationship between serum lycopene concentration and arterial stiffness. Atherosclerosis.

 

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.