Witamina D3 1000 IU do ssania
Na stanie
2019-06-21
Likopen był często kojarzony z preparatami mogącymi przyczynić się do poprawy zdrowia mężczyzn. Głównie poprzez ich wpływ na funkcjonowanie prostaty. Tymczasem w czasopiśmie Atherosclerosis opublikowano badania wskazujące na to, że wysoki poziom likopenu w krwi wiąże się z obniżeniem sztywności tętnic u kobiet.
Według badań, kobiety o najwyższym poziomie likopenu mają również najniższe poziomy utlenionego cholesterolu LDL. Utlenianie cholesterolu LDL uznawane jest za jedną z głównych przyczyn miażdżycy lub stwardnienia tętnic. Zwiększenie odporności LDL na utlenianie może opóźnić postępy tej choroby.
„Nasze odkrycia sugerują, iż stężenie likopenu w surowicy może mieć istotne znaczenie we wczesnych stadiach miażdżycy”, piszą badacze pod kierownictwem Jong Ho Lee z Wydziału Żywności i Żywienia na Uniwersytecie Yonsei w Korei Południowej.
„Poza tym, zmniejszenie oksydacyjnej modyfikacji LDL, jak niskie stężenie utlenionego LDL i duża wielkość cząsteczek LDL może być jednym z mechanizmów, dzięki któremu likopen jest w stanie obniżyć sztywność naczyń i ryzyko chorób układu krwionośnego”, dodają.
Likopen to przeciwutleniacz obecny w czerwonych i różowych owocach i warzywach. Wykazano, iż ma on pozytywny wpływ na serce, ciśnienie krwi, prostatę, osteoporozę i skórę, zarówno w formie naturalnej, jak i syntetycznej.
Poza zastosowaniem w barwieniu żywności, jest on również używany dla swych właściwości funkcjonalnych w suplementach żywności i niektórych produktach spożywczych i napojach, szczególnie nastawionych na rynek ‘piękno z wnętrza’.
Według Globalnej Bazy Danych Nowych Produktów (GNPD) Mintel, między rokiem 2003 a 2009 na światowym rynku produktów spożywczych, suplementów i kosmetyków pojawiło się aż 418 nowych produktów zawierających likopen. Dotychczas w roku 2009 na rynek wprowadzono 83 nowe produkty.
Koreańscy naukowcy zaprosili do badania kobiety w wieku od 31 do 75 lat i pobrali próbki krwi w celu zmierzenia poziomów likopenu, jak również innych karotenoidów. Sztywność tętnic mierzona była za pomocą badania kostkowo-ramiennej szybkości fal tętna (baPWV).
Wyniki wskazują, iż kobiety o najwyższym średnim poziomie likopenu we krwi (powyżej 0.0431 milimoli na litr) wykazywały najniższe wartości baPWV, w porównaniu z osobami o najniższym średnim poziomie likopenów we krwi (poniżej 0.0342 milimoli/L).
Ponadto, kobiety te wykazywały niższy poziom utlenionych lipoprotein niskiej gęstości, jak również większe cząsteczki LDL.
Autor tekstu: Oskar Berezowski
Independent inverse relationship between serum lycopene concentration and arterial stiffness. Atherosclerosis.
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.