Tętnice zdrowsze z likopenem

2019-06-21

Likopen był często kojarzony z preparatami mogącymi przyczynić się do poprawy zdrowia mężczyzn. Głównie poprzez ich wpływ na funkcjonowanie prostaty. Tymczasem w czasopiśmie Atherosclerosis opublikowano badania wskazujące na to, że wysoki poziom likopenu w krwi wiąże się z obniżeniem sztywności tętnic u kobiet.

Według badań, kobiety o najwyższym poziomie likopenu mają również najniższe poziomy utlenionego cholesterolu LDL. Utlenianie cholesterolu LDL uznawane jest za jedną z głównych przyczyn miażdżycy lub stwardnienia tętnic. Zwiększenie odporności LDL na utlenianie może opóźnić postępy tej choroby.

„Nasze odkrycia sugerują, iż stężenie likopenu w surowicy może mieć istotne znaczenie we wczesnych stadiach miażdżycy”, piszą badacze pod kierownictwem Jong Ho Lee z Wydziału Żywności i Żywienia na Uniwersytecie Yonsei w Korei Południowej.

„Poza tym, zmniejszenie oksydacyjnej modyfikacji LDL, jak niskie stężenie utlenionego LDL i duża wielkość cząsteczek LDL może być jednym z mechanizmów, dzięki któremu likopen jest w stanie obniżyć sztywność naczyń i ryzyko chorób układu krwionośnego”, dodają.

Pozytywny likopen

Likopen to przeciwutleniacz obecny w czerwonych i różowych owocach i warzywach. Wykazano, iż ma on pozytywny wpływ na serce, ciśnienie krwi, prostatę, osteoporozę i skórę, zarówno w formie naturalnej, jak i syntetycznej.

Poza zastosowaniem w barwieniu żywności, jest on również używany dla swych właściwości funkcjonalnych w suplementach żywności i niektórych produktach spożywczych i napojach, szczególnie nastawionych na rynek ‘piękno z wnętrza’.

Według Globalnej Bazy Danych Nowych Produktów (GNPD) Mintel, między rokiem 2003 a 2009 na światowym rynku produktów spożywczych, suplementów i kosmetyków pojawiło się aż 418 nowych produktów zawierających likopen. Dotychczas w roku 2009 na rynek wprowadzono 83 nowe produkty.

Szczegóły badania

Koreańscy naukowcy zaprosili do badania kobiety w wieku od 31 do 75 lat i pobrali próbki krwi w celu zmierzenia poziomów likopenu, jak również innych karotenoidów. Sztywność tętnic mierzona była za pomocą badania kostkowo-ramiennej szybkości fal tętna (baPWV).

Wyniki wskazują, iż kobiety o najwyższym średnim poziomie likopenu we krwi (powyżej 0.0431 milimoli na litr) wykazywały najniższe wartości baPWV, w porównaniu z osobami o najniższym średnim poziomie likopenów we krwi (poniżej 0.0342 milimoli/L).

Ponadto, kobiety te wykazywały niższy poziom utlenionych lipoprotein niskiej gęstości, jak również większe cząsteczki LDL.

 

Independent inverse relationship between serum lycopene concentration and arterial stiffness. Atherosclerosis.

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.