Skrzyp na włosy

2019-06-21

Najbardziej długowieczna roślina świata jest jednocześnie sojusznikiem człowieka w zachowaniu formy przez długie lata. To w skrzypie drzemią składniki, które wspomagają ciało w walce z upływającym czasem.

Skrzyp polny to niewielka roślina, która często jest traktowana jak chwast. W literaturze poświęconej rolnictwu więcej napisano tekstów o tym jak pozbyć się niechcianego zielska z pól uprawnych i działek niż jak z niego skorzystać. Skrzyp przypomina malutkie choinki. A jednak to potężne zioło znane człowiekowi od czasów, gdy zaczął myśleć o swoim zdrowiu. Dlaczego?

Skrzyp jest bogaty w krzemionkę oraz kwasy krzemowe. Każdy specjalista zajmujący się włosami powie, że to ważny minerał. Skrzyp zawiera także potas, mangan i selenu, a także. aktywne związki znane jako saponiny i flawonoidy również są bogate w skrzyp.

Skrzypiący krzem

Dlaczego nasze włosy tak lubią skrzyp? Właśnie dzięki krzemionce, która jest głównym związkiem tego zioła. Krzem bierze udział w keratynizacji włosów. Wspomaga tworzenie kolagenu w skórze i kościach. Jest także niezwykle istotnym czynnikiem wspomagającym nasze włosy. Jeden gram zdrowych włosów zawiera 100 mcg krzemu. Dzięki niemu są grube, gładkie i lśniące. Potas, mangan i selen zawarty w skrzypie także mogą stymulować wzrost włosów.

Na zewnątrz i od środka

Stąd taka popularność odżywek i szamponów ze skrzypem. Jednak aby dumnie nosić na głowie piękne włosy nie wystarczy tylko myć i płukać je mieszankami ziołowy. Dobrze jest dostarczać go także od wewnątrz. Warto więc pić napary ziołowe bogate w rozpuszczalną w wodzie krzemionkę: skrzyp polny, poziewnik blady, miodunka plamista i rdest ptasi. Dobrze przyswajalny skrzyp możemy znaleźć także w kapsułkach. Należy zwrócić jednak uwagę na to, by był on jak najbardziej naturalny. A to oznacza, że powinien zawierać ekstrakt oraz sproszkowany nieprzetworzony wiosenny skrzyp polny. Dlaczego wiosenny? Otóż późną wiosną nabrzmiałe od naturalnych soków zielone roślinki skrzypu zawierają najwięcej składników mineralnych. Można to sprawdzić samodzielnie: wystarczy rozgnieść w palcach listki. Jeśli w charakterystyczny sposób skrzypią to znaczy, że są bogate w krzem.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniewski “Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie”. PZWL Warszawa

Edyta Uberhuber, Jan Schulz. “Leki z Bożej Apteki”. Nowe Spojrzenia

Jakub Mowszowicz. “Krajowe chwasty polne i ogrodowe”. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.