Odżywki białkowe ważne dla osób starszych

1 min

2019-06-21

Wraz z wiekiem, w naturalny sposób człowiek traci powoli swoje mięśnie. Proces ten można jednak spowolnić. Podstawą są ćwiczenia i odpowiednia dieta. Pomocne okazują się odżywki białkowe o wysokiej przyswajalności.

Wraz z wiekiem, w naturalny sposób człowiek traci powoli swoje mięśnie. Proces ten można jednak spowolnić. Podstawą są ćwiczenia i odpowiednia dieta. Pomocne okazują się odżywki białkowe o wysokiej przyswajalności.

We współczesnym świecie coraz powszechniejszym problemem jest sarkopenia. To proces, który rozpoczyna się przeważnie po 30-tym roku życia. Polega na powolnej utracie masy mięśniowej. W ciągu dekady jest to 3-8% redukcji. Do 50 roku życia proces ten jest powolny. Szacuje się, że 30% 60-latków cierpi z powodu utraty masy mięśniowej a co za tym idzie spadkiem sprawności fizycznej. Problem dotyczy 50% osób w wieku powyżej 80 r. życia. W sumie z sarkopenią zmaga się ponad 50 mln osób na całym świecie.

Nie całkiem choroba

Nie jest to choroba, a proces na który wpływ ma zespół różnych czynników związanych ze starzeniem się. Lekarze mówią w tym przypadku o zespole geriatrycznym. Jednym z nich jest powolne zmniejszanie aktywności fizycznej, innym dieta ale też choroby, cechy genetyczne, niektóre leki, używki. Według lekarzy podstawą w leczeniu są ćwiczenia oporowe (siłowe) i dieta. Spożycie około 25-30g białka na posiłek maksymalnie stymuluje syntezę białek mięśni w u osób młodych i starszych. Ta druga grupa osób często jednak z wielu powodów je mniej białka. W efekcie przyspiesza to spadek masy mięśniowej, to z kolei powoduje zmniejszenie aktywności. Mniejsza aktywność, to dalszy spadek sprawności i koło się zamyka, choć wcale nie musi.

Wysokiej jakości aminokwasy

Zdaniem naukowców, bardzo istotna jest właśnie dieta bogata w wysokiej jakości aminokwasy w odpowiedniej ilości. Okazuje się, że dawki poniżej 20 g na posiłek lub łączenie białek z cukrami nie pobudza właściwie syntezy białek mięśniowych. Z badań opublikowanych w piśmie The Journal of Physiology wynika ponadto, że u osób starszych syntezę białek mięśniowych skutecznie poprawia leucyna.

Posiłek z serwatką

Wszystkie te badania sprowadzają się do prostego wniosku, że istotna jest jakość spożywanych białek. W praktyce bardzo pomocne mogą okazać się preparaty białkowe na bazie na przykład serwatki białkowe. Wówczas istotne jest sprawdzenie składu na opakowaniu. Należy tam szukać informacji o zawartości leucyny w porcji. Najlepiej by była ona oznaczona jako l-leucyna – to wskazówka, że jest ona pochodzenia naturalnego i organizm dobrze ją przyswaja. Odżywka nie powinna zastąpić całego białka przyjmowanego w ciągu dnia, ale może stanowić ważne uzupełnienie diety osób starszych, gdy nie jesteśmy pewni, czy możemy dostarczyć wystarczającą ilość wartościowych aminokwasów na talerzu.

Badacze z Uniwersytetu Teksasu w swojej pracy „Dietetyczne rekomendacje protein i prewencja sarkopenii” sugerują prostą zasadę: „By zmaksymalizować syntezę białek mięśniowych u osób starszych sugerujemy plan dietetyczny, który uwzględnia 25-30 g wysokiej jakości protein w każdym posiłku”.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

Paddon-Jones D., Rasmussen B.B. Dietary protein recommen- dations and the prevention of sarcopenia. Curr. Opin. Clin. Nutr. Metab. Care. 2009; 12: 86–90.

Leucine supplementation improves muscle protein synthesis in elderly men independently of hyperaminoacidaemia

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.