Cynamon pomaga diabetykom

2019-06-21

Sprawia, że jesteśmy nieśmiertelni, a może jest pokarmem bogów? Od tysięcy lat ludzie doceniali właściwości cynamonu. Stosowali go jako afrodyzjak, środek na przeziębienia, nudności. Dodawali go do potraw, by wzbogacić smak. Naukowcy z Szanghaju opublikowali pracę, z której wynika, że cynamon może także regulować poziom cukru we krwi i nieść pomoc osobom chorym na cukrzycę typu 2.

Posypując ciastka, dodając cynamon do herbaty lub podając jako przyprawę do ryżu ze śmietaną możemy poprawić ich smak, aromat. Aby jednak zmierzyć się z cukrzycą typu 2 potrzebujemy znacznie większych ilości kory słynnego drzewa. Chińscy badacze twierdzą, że już dawka 120 mg może obniżyć poziom glukozy we krwi.

Chińczycy interesują się cynamonem od niepamiętnych czasów. Pojawia się on nawet w ich mitologii. Wspominał o nim cesarz Shennong. “Boski rolnik” nauczał, by cenić jego zdrowotne właściwości i niepowtarzalny smak oraz zniewalający zmysły aromat. Kilka tysięcy lat po powstaniu legendy o Shennongu naukowcy z Szanghaju postanowili w naukowy sposób sprawdzić jak cynamon wpływa na organizm człowieka. Najbardziej ciekawił ich wpływ na poziom glukozy we krwi.

Cynamon obniża poziom glukozy

Wybrali więc 66 osób chorych na cukrzycę typu 2. Podzielili je na 3 grupy. Jedna otrzymywała placebo, dwie pozostałe ekstrakt z rozpuszczalengo w wodzie cynamonu. Część otrzymywała 120 mg dziennie, a część 360 mg dziennie. Wszyscy brali równocześnie Gliclazide.

Wyniki swoich badań opublikowali w magazynie Nutrition Research. Wynika z nich, że po trzech miesiącach poziom glukozy we krwi obniżył się średnio o 1,01 mmol/l w grupie osób, które przyjmowały mniejszą dawkę cynamonu. Pacjenci, którzy przyjmowali 36 mg mieli jeszcze lepsze wyniki. Poziom glukozy we krwi zmniejszył się u nich średnio o 1,62 mmol/l. Chińscy naukowcy nie zaobserwowali natomiast zmian w grupie, która dostawała placebo.

Nie były to jedyne efekty. Osoby przyjmujące 120 mg cynamonu dziennie miały także lepsze wyniki badań pod kątem trójglicerydów. Ich poziom obniżył się średnio o 0,78 mmol/l.

Cynamon na duszę i skórę

Działanie cynamonu jest jednak dużo bardziej wszechstronne niż tylko wsparcie w walce z cukrzycą. Wiele badań sugeruje, że może on pomagać w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL. Naukowcy sądzą także, że może on hamować rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Wielu dermatologów zaleca stosowanie go jako alternatywę w walce z trądzikiem (maseczki z oleju i cynamonu).

Nie trzeba go jednak nakładać na skórę lub połykać, by skorzystać z niezwykłych właściwości. Aromat zmielonej kory korzystnie wpływa na poprawę pamięci i koncentracji. Ma także właściwości antydepresyjne.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

 

Cinnamon extract improves fasting blood glucose and glycosylated hemoglobin level in Chinese patients with type 2 diabetes

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.