Odpowiednia dieta, to ulga dla alergików

2019-06-21

Odpowiednia dieta może przynieść uczuleniowcom ulgę. Osoby, które nie mają alergii pokarmowej, ale zmagają się z na przykład z pyłkami mogą mieć objawy uczulenia jedząc na przykład banany. Jeśli więc nie masz alergii pokarmowej tylko skórnej – nie lekceważ tego, co masz na talerzu!

Osoby uczulone na pyłki mogą oszukać swój organizm jedząc miód spadziowy czy banany. Zdaniem Phila Lamberta, amerykańskiego publicysty zajmującego się żywieniem i rynkiem spożywczym, system immunologiczny alergika, może uznać, że jest narażony na działanie pyłków. Według niego lepiej ostrożnie potraktować także migdały, jabłka, marchew, melony, pomidory i pomarańcze.
Lambert podaje także listę warzyw, owoców i przetworów, które mogą przyczynić się do reakcji alergicznej u osób uczulonych na pleśń. Sery, śmietana, maślanka żywność zawierająca ocet, pieczywo (zawierające drożdże), fermentowane napoje alkoholowe (piwo, wino), kapusta, kiszone ogórki, wędzone mięso i ryby, suszone owoce i mięso, to tylko przykłady, o których warto porozmawiać z alergologiem.

To absolutnie nie oznacza, że jedzenie powinno budzić lęk u alergika. W naszej diecie jest wiele składników, które mogą przynieść ulgę uczulonym osobom.

Grejpfrut

Z grejpfruta pozyskuje się ekstrakty o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym, przeciwpasożytniczy czy nawet przeciwwirusowym. Znajdują one zastosowanie w leczeniu różnorodnych chorób infekcyjnych, szczególnie przewodu pokarmowego zarażonego pasożytem, grzybic, a ponadto w leczeniu schorzeń na tle alergicznym (własna alergia pokarmowa).

Cytryna

Cytryny są z kolei podawane są dzieciom alergicznym np. źle tolerującym białko pokarmowe. Wyciągi z cytryny wykazały skuteczność w zwalczaniu robaczycy i grzybic.Sojusznikiem może być ponadto zielona herbata, która oprócz swoich właściwości antyoksydacyjnych zawiera również naturalny związek, który pomaga blokować jeden z receptorów wyzwalający reakcję alergiczną.

Witaminy E, B5, kwasy omega-3

W leczeniu alergii stosuje się także witaminę E oraz B5 i pokarmy bogate w kwasy omega-3 (łosoś, łupacz, śledzie, sardynki,  siemię lniane, orzechy). Według badań dieta bogata w omega-3 podczas ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych u dzieci. Istnieją pośrednie dowody, że niedobór wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (EPA i DHA) w dzieci może zwiększać ich nadwrażliwość komórkową na alergeny.

Pestki winogron

W domowej spiżarni warto mieć także wyciąg z pestek winogron. Hamuje on wytwarzanie przez organizm histaminy, substancji wywołującej objawy alergiczne, dzięki czemu pomaga kontrolować różnorodne reakcje, od kataru siennego po pokrzywkę. Wyciąg z pestek winogron hamuje wydzielanie zapalnych prostaglandyn, powodujących też reakcje alergiczne, bóle, stany zapalne szczególnie w endometriozie.

Ginko

Warto także pamiętać o miłorzębie japońskim. Mieszanki ginkgolidów i wyciągu ustandaryzowanego miłorzębu zawierającego 24% glikozydów wykazują działanie w stanach alergicznych ze względu na hamowanie przez nie czynnika aktywującego płytki krwi tzw. PAF.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.