Wdychanie smogu jest jak palenie papierosów

2 min

2019-06-21

Palenie papierosów, smog, witamina C i witamina E to na pozór luźno ze sobą związane słowa. Na pozór, bo smog truje podobnie jak papierosy, a w dodatku naukowcy odkryli ciekawy związek między paleniem tytoniu a niedoborami witaminy C.

Świadomość zagrożeń jakie ulatują z tlącego się tytoniu jest coraz większa. Według Ministerstwa Zdrowia blisko 67 tysięcy Polaków umiera rocznie z powodu palenia papierosów. Z kolei komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella podała wstrząsające dane na temat smogu. Według Unii Europejskiej około 44 tys. Polaków rocznie umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza.

Miejskie powietrze truje

Na pierwsze pociągnięcie nosem smog i palenie papierosów to jednak dwie różne sprawy. Tylko pozornie. W bardzo przekonujący sposób pokazują to autorzy kalkulatora przeliczającego miejskie powietrze na papierosy. Narzędzie powstało w oparciu o dane na temat średniej koncentracji benzo[a]pirenu z prawie 60 miast w Europie i USA. Analiza i opracowanie danych możliwe było dzięki Krakowskiemu Alarmowi Smogowemu, Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska i materiałów z Międzynarodowego Kongresu Czystego Powietrza.
Benzo[a]piren jest rakotwórczą substancją, która unosi się zarówno w dymie papierosowym, jak i smogu. Badacze założyli więc, że przeciętna dorosła osoba wdycha 20 m3 powietrza dziennie, powietrze miejskie zawiera pewne stężenie benzo[a]pirenu, a powietrze w pomieszczeniu jest o 10% czystsze.
Łącząc wszystkie powyższe 3 składowe (znane z pomiarów), można obliczyć, ile benzo[a]pirenu wdychamy w danym okresie czasu.
Jeśli weźmiemy jeszcze dane na temat ilości, którą wdychalibyśmy, gdybyśmy wypalili jednego papierosa, możemy oszacować ile papierosów będziemy musieli palić, aby wdychać taką samą ilość benzo[a]pirenu oddychając zanieczyszczonym miejskim powietrzem.

Kalkulator policzy za Ciebie

Spokojnie, nie trzeba tego liczyć samemu. Wystarczy wybrać miasto i kalkulator zrobi to za nas. Dane są jednak szokujące. Mieszkaniec Krakowa wdycha ekwiwalent trucizny zawartej w 10 papierosach dziennie. Warszawiak: 3,6, poznaniak 6,7, Gdańszczanin 1,9. Można to zrobić samemu.

 

Palisz? Masz problem z witaminą C i E

Palenie tytoniu jest związane z ryzykiem występowania wielu chorób: nowotworów, chorób płuc, układu krążenia. Najnowsze badania wskazują także na obniżony poziom witaminy C i E w organizmach palaczy.
Eksperci z University of Stellenbosch tłumaczą, że dym papierosowy zawiera wiele wolnych rodników i innych utleniaczy. W związku z tym palacze są bardziej narażeni na stres oksydacyjny. Dym papierosowy przyczynia się również do dodatkowego tworzenia się utleniaczy w organizmie
poprzez wpływ na odpowiedź zapalną – immunologiczną.
Pewną barierą obronną są antyoksydanty, które utrudniają powstawanie stresu oksydacyjnego i zapobiegają uszkodzeniom. Witaminy i minerały działają jako przeciwutleniacze i mogą zmniejszać negatywne skutki palenia tytoniu. Badacze zwracają uwagę na witaminy, C i E oraz karotenoidy.

Ich zdaniem jednym z powodów, dla których palacze mogą mieć niższy poziom antyoksydantów we krwi mogą być gorsze nawyki żywieniowe i mniejsza dbałość o spożywanie warzyw i owoców w stosunku do niepalących. Ponadto ekspozycja osocza krwi na dym papierosowy obniża poziom witaminy C w osoczu.

Suplementuj witaminę C

Ciekawy związek między suplementacją witaminy C a poziomem witaminy E u osób palących przedstawili w 2006 roku naukowcy z Oregon State University (OSU). Wyniki badań oparto na badaniu klinicznym z podwójnie ślepą próbą, kontrolowanym placebo, z udziałem palących i niepalących

Wynika z nich, że suplementacja 1000 miligramów witaminy C dziennie może zmniejszyć o nawet 45% wskaźnik redukcji jednej z postaci witaminy E u palaczy. Ogólnie rzecz biorąc, suplementy witaminy C pomagały chronić funkcję i poziom witaminy E w osoczu. Palacze, którzy przyjmowali suplementy, mieli taki sam poziom ochrony antyoksydacyjnej jak osoby niepalące.

Uchronić witaminę E

Zdaniem Maret Traber z Instytutu Linusa Paulinga witamina E staje w jednej z pierwszych linii obronnych płuc przed niszczącym dymem papierosowym. Jeśli organizm ma odpowiedni poziom witaminy E, ten ochronny przeciwutleniacz może wchodzić w interakcje z rodnikami wytworzonymi przez dym papierosowy i zapobiegać zniszczeniu błon płucnych.

W tym procesie witamina E może jednak przekształcić się w destrukcyjny rodnik. Jeśli obecne są odpowiednie ilości witaminy C, może pomóc witaminę E wrócić do formy nieagresywnej i kontynuować jej rolę ochronną. Ale w przypadku braku odpowiedniego poziomu witaminy C proces ten ulega rozpadowi. Te i inne badania w Instytucie Linusa Paulinga wykazały również, że u palaczy, poziom witaminy E w tkankach jest zmniejsza się, aby utrzymać jej poziom we krwi.

 

The Effects Of Cigarette Smoking On The Serum Levels Of Some
Antioxidants (Vitamin C And E ) Amongst Male Smokers In Levels In College Of Health Sciences, Nnamdi Azikiwe University, Nnewi Campus, Anambra State. International Journal of Scientific Research and Management. 2018

Smoking and Vitamin C: Clarifying the concerns. Nutrition Information Centre University of Stellenbosch. Division of Human Nutrition.

Study With Smokers Finds That Vitamins Combine for Benefits. Linus Pauling Institute at Oregon State University.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.