Mieć miedź w skórze

2019-06-21

W Egipcie ankh był symbolem życia. Krzyż egipski kojarzył się z magią. Miał dawać niezwykłe moce osobie, która go nosiła. W XVII ankh oznaczał miedź. Mimo wszystko jest między tymi dwoma znaczeniami punkt wspólny. Miedź nosimy w skórze i faktycznie ma ona niezwykłą moc chroniącą „życie” skóry. Dermatolodzy wierzą, że przedłuża ona życie zdrowej, jędrnej skóry.

Miedź jest jednym ze składników naszego ciała. Bez niego np. nasze włosy straciłyby szybko swoją siłę i sprężystość. Brak miedzi może powodować zaburzenia w gospodarce żelazem, co także skutkuje ich osłabieniem.
Miedź może wiązać się z białkami. Taka forma jest jest lepiej przyswajalna (np. w postaci diglicynianu miedzi). W preparacie przyjmuje postać chelatu. W naszych tkankach miedź także może łączyć się z białkiem, które bierze udział na przykład w naprawie uszkodzonych tkanek skóry.

Miedziowe wygładzanie zmarszczek

Pionierem badań nad peptydami miedzi jest dr Loren Pickart. W latach 1970 odkrył on, że peptydy miedzi biorą udział w „naprawianiu” ran. Uczestniczy on w stymulacji budowy kolagenu w miejscach, które są uszkodzone. Dalsze badania wskazały na pomoc  peptydów miedzi w wygładzaniu zmarszczek (funkcjonuje tu podobny mechanizm jak przy gojeniu ran). Okazuje się, ze nie tylko skóra korzysta z peptydów miedzi. Są one także istotne w przypadku zdrowych mieszków włosowych. Hamują one na przykład działanie enzymów, których nadmiar odpowiada za wypadanie włosów (5 alfa reduktazy).

Skóry, włosy, paznokcie z… metalu

Miedź jest bowiem jednym ze specyficznych metali, który może łączyć się z białkiem i wynika z tego wiele dobrego dla organizmu (jeśli oczywiście jest jej odpowiedni poziom). Wszystko przez tzw. metaloenzymy czyli związki metali z białkami. Powstają z tego takie substancje jak oksydaza lizylowa. To związek chromu niezbędny do powstawania elastyny i kolagenu, czyli podstawowych struktur włosów, skóry i paznokci. Działa on jak klej lub mocny klips, który łączy ze sobą łańcuchy protokolagenu. Bez tego spoiwa kolagen jest słaby. Niezbędne sa tu także inne składniki, choćby: witamina C (kwas l-askorbinowy) czy żelazo.

Młodsza skóra

Oddalając się nieco od mikroskopu zobaczymy na przykład gładszą skórę, między innymi dzięki chromowi. Im bowiem włókna kolagenu i elastyny są mocniejsze, tym skóra jest bardziej sprężysta, gładka i ma młodzieńczy wygląd. Na jej wygląd ma oczywiście wpływ bardzo wiele czynników: słońce, wiatr, temperatura, uszkodzenia mechaniczne, zmiany trądzikowe itd. Akumulują się one w tkance i z czasem stają się bardziej widoczne, tym bardziej, że skórę podrażniamy na co dzień także detergentami. Miedź jest więc jednym ze składników diety, która zabezpiecza skórę, włosy, paznokcie od środka. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Autor tekstu: Oskar Berezowski

 

Dictionary of Symbols. Carl G Liungman. WW Norton. 1994.

Growth-Modulating Plasma Tripeptide May Function by Facilitating Copper Uptake into Cells

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.