10 powodów, dla których warto jeść ananasa

2019-06-21

Soczyste, słodkie, kuszące tropikalnym smakiem. I zdrowe! Ananasy sprawiają, że łatwo się w nich zakochać, Choć to uczucie nieracjonalne, postanowiliśmy wprowadzić do tej miłości nieco naukowego kontekstu. Ananasy to także źródło bromelainy. Przedstawiamy więc 10 powodów dla których warto jeść ananasy.

1. Są bogate w składniki mineralne i witaminy

Jeden owoc to bomba witaminowa. Zawiera aż 16 mg magnezu (to 798% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek przy założeniu, że stosujemy dietę 2000 kalorii). Jest bogaty w witaminę C (282%), B6 (53%), Tiaminę (52%), miedź (41%), potas (36%), magnez (30%), kwas foliowy (28%).

2. Łagodzą zapalenie stawów

Zawarta w ananasach bromelaina ma właściwości przeciwzapalne. Hamuje bowiem działanie tzw. prostoglanydyn zapalnych. To podobne do hormonów substancje chemiczne, które powodują stan zapalny, zmniejszają dopływ tlenu, prowadzą do napięcia mięśni, powodują ból. Bromaelaina nie tylko hamuje działanie szkodliwych prostaglandyn. Jednocześnie pobudza tworzenie się prostaglandyn przeciwzapalnych, które zwiększają odpowiedź immunologiczną, hamują reakcję zapalną, rozluźniają mięśnie, utrzymują w dobrym stanie śluzówkę żołądka, rozszerzają naczynia krwionośne.

3. Poprawiają trawienie

Ananasy zawierają bromelainę , która rozkłada białka. Niestrawione białko może powodować zaburzenia jelitowe, nagromadzenie się w organizmie substancji toksycznych a także alergie pokarmowe. Z wiekiem stopniowo zmniejsza się produkcja soku żołądkowego (dotyczy to zwłaszcza osób z grupą krwi A). Z tego powodu rozpad i wchłanianie białek nie jest zupełne, co powoduje ich niedobór. Ponadto niestrawione białka uruchamiają procesy gnilne w jelitach, a wytwarzane przy tym toksyny zagrażają naszemu zdrowiu.

4. Zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej jest główną przyczyną utraty wzroku u dorosłych. Opublikowane w 2004 r. na łamach pisma Archives of Ophthalmology  badania wskazują, ze dieta bogata w owoce, w tym ananasy bogate w bromelainę mogą obniżać ryzyko choroby o około 36%.

5. Wzmacniają budowę kości

Ananasy zawierają mangan. To minerał, którego organizm potrzebuje do budowy kości i tkanki łącznej. Bierze też udział w procesach zapobiegających osteoporozie i chroniących nas przed zapaleniem stawów. Mangan to także skuteczny strażnik organizmu przed wolnymi rodnikami. Pierwiastek ten ma swój udział w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu i poprawie stanu skóry.

6. Zapobiegają przeziębieniom

Ananasy są bogate w witaminę C, która wspiera nasz organizm w zwalczaniu wirusów  powodujących przeziębienia. Bromelaina zawarta w owocach ma także właściwości przeciwzapalne. To nie wszystko: bromelaina ma dość silne właściwości antybiotyczne w infekcjach układu oddechowego. Zmniejsza też gęstość śluzu, dzięki czemu może się okazać skutecznym środkiem w leczeniu astmy oraz przewlekłego zapalenia oskrzeli. Jest także pomocna w leczeniu zapalenia zatok – zmniejsza obrzęk i gęstość śluzu zgromadzonego w chorym miejscu.

7. Chronią zdrowe dziąsła

Regularnie jedzone ananasy wzmacniają dziąsła. Dzięki temu możemy zachować zdrowe i mocne zęby.

8. Wzmacniają działanie antybiotyków

Znów należy wymienić bromelainę, którą możemy znaleźć właśnie w ananasie. Składnik ten ma ciekawą właściwość: pomaga w przyswajaniu amoksycyliny, penicyliny i kurkuminy. Dzięki temu leki skuteczniej mogą walczyć o nasze zdrowie.

9. Wyszczuplają sylwetkę

Bromelina reguluje przemianę materii, pomaga strawić białko oraz oczyszcza przewód pokarmowy. Nie jest jednak osamotniona w walce o ładną sylwetkę.. W pprzemianie tłuszczów bierze też udział witamina C. Potas pomagaz k kolei usuwać z tkanek nadmiar wody i kwas moczowy, co może mieć wpływ na walkę z cellulitem.

10. Chronią serce

Ananasy są nie tylko smaczne, ale i korzystnie wpływają na serce. Bromelaina zapobiega tworzeniu się skrzepów w naczyniach krwionośnych oraz rozpuszcza fibrynę (białko wywołujące ich powstawanie). Witaminy i minerały zawarte w tym owocu także wspierają funkcjonowanie układu krążenia.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

Prospective study of intake of fruits, vegetables, vitamins, and carotenoids and risk of age-related maculopathy. Cho E, Seddon JM, Rosner B, Willett WC, Hankinson SE. Arch Ophthalmol. 2004 Jun;122(6):883-92. 2004.

Pineapple stems that show anti-tumour activity. The Queensland Institute of Medical Research,. Medical Research News, July 19, 2005.

The effect of bromelain on the absorption of orally administered tetracycline. Bradbrook ID, Morrison PJ, Rogers HJ., Br J Clin Pharmacol

Oral enzyme combination versus diclofenac in the treatment of osteoarthritis of the knee–a double-blind prospective randomized study. Akhtar NM, Naseer R, Farooqi AZ, Aziz W, Nazir M. Clin Rheumatol. 2004;23:410-415. Epub 2004 Jul 24.

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.