Z argininą możesz dłużej

1 min

2019-06-21

L-arginina zwiększa wydajność ćwiczeń. Według badań naukowych aminokwas ten wpływa pozytywnie na poziom tlenku azotu i wydatek energetyczny.

L-arginina to jeden z bardziej popularnych aminokwasów, który pojawia się w wielu produktach. Zwłaszcza w produktach adresowanych dla mężczyzn i tak został zaszufladkowany. Tymczasem jego działanie jest znacznie szersze niż słynna pomoc w leczeniu zaburzeń sprawności seksualnej.

Wszystko przez związek obecności l-argininy we krwi a syntezą tlenku azotu. Ten ostatni bierze udział w procesach, które rozszerzają naczynia krwionośne. Dzięki temu krew szybciej wędruje do organów wrażliwych na ukrwienie (i nie tylko).

Lepiej odżywione mięśnie

Między innymi dzięki tym cechom l-argininy, suplementy diety zawierające ten składnik są jednymi z najbardziej popularnych wśród produktów mających zwiększyć siłę, moc i regenerację mięśni zaangażowanych w wysiłek anaerobowy (beztlenowy) i aerobowy (tlenowy). Zdaniem badaczy podawanie l-argininy może prowadzić do zwiększenia przepływu krwi w narządach i tkankach (perfuzja). Dla organizmu ma to spore znaczenie. Krew dostarcza do mięśni składniki konieczne dla regeneracji mięśni i syntezy białka w trakcie lub po ćwiczeniach. Suplementacja l-argininy może również poprawić zdolność do wykonywania ćwiczeń, zmniejszając nagromadzenie mleczanów, których wysoki poziom prowadzi do zmniejszenia sprawności mięśni poprzez podniesienie ich zakwaszenia.

L-arginina poprawia efektywność

Pozytywny wpływ jest obserwowany nie tylko przez naukowców w laboratoriach. Sportowcy i osoby aktywne fizyczne wprost mówią o namacalnych efektach.
– Trudno to nazwać badaniem naukowym ale przyjmowałam l-argininę przez cała zimę i obserwowałam efekty. Czasem robiłam przerwy w suplementacji i porównywałam z wrażeniami z okresu, gdy brałam preparat regularnie – opowiada Ewa Majer, czołowa polska biegaczka górska startująca w barwach Solgar Polska.
– Wynik jest taki, że po połknięciu tabletki godzinę przed treningiem chęć na wyjście na trening wzrastało ponad 50 procent, a sam trening był nie tylko bardziej przyjemny ale i bardziej efektywny – tłumaczy Ewa Majer.

Zwiększona efektywność wysiłkowa

Czy rzeczywiście dzięki l-argininie trening może być bardziej efektywny? Na to pytanie starali się odpowiedzieć naukowcy z Wielkiej Brytanii. Wyniki swojej pracy opublikowali w piśmie Journal of Applied Physiology. Okazało się, że u osób przyjmujących l-argininę czas od rozpoczęcia wysiłku do wyczerpania wydłużył się o 26%.
W eksperymencie wzięli udział zdrowi mężczyźni, których podzielono na dwie grupy. Poddani zostali testowi wysiłkowemu po upływie jednej godziny po spożyciu 6 gramów argininy lub placebo. Podanie argininy zmniejszyło ilość tlenu niezbędnego do wykonywania ćwiczeń (zwiększona efektywność wysiłkowa). Oznacza to, że osoby wykonały takie same obciążenia, ale z mniejszym zużyciem energii. Podawanie argininy zwiększyło czas do wyczerpania o 26% podczas cyklu o dużym natężeniu.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

 

Acute L-arginine supplementation reduces the O2 cost of moderate-intensity exercise and enhances high-intensity exercise tolerance.

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.