Witamina D3 1000 IU do ssania
Na stanie
2019-06-21
Zalewają cię krzykliwe reklamy środków na odchudzanie? Nie wiesz, który wybrać? Zamiast kolejnego cudownego środka obiecującego zmniejszenie apetytu, podnoszącego temperaturę czy zapowiadającego hamowanie wchłanianie tłuszczów lepiej sięgnąć po witaminę D i rower albo kostium kąpielowy. Nawet ponad 2 kilogramy w ciągu 12 tygodni straciły uczestniczki badań nad wpływem witaminy D na metabolizm.
British Journal of Nutrition opublikował pracę naukowców z Teheranu, którzy przebadali 77 kobiet otyłych lub z nadwagą. Witamina D nie tylko wpłynęła na zrzucenie zbędnych kilogramów. Panie, które ją przyjmowały miały też lepsze wyniki innych badań.
Na uniwersytecie w Teheranie naukowcy wzięli pod lupę 77 kobiet, które miały problemy z nadwagą. Podzielili je na dwie grupy. Jednej codziennie, przez 12 tygodni, podawano placebo. Kobiety z drugiej grupy dostawały 25 mikrogramów (1000 IU) witaminy D w postaci cholekalcyferolu w tabletkach. Panie poddawane były badaniom krwi, pomiarom antropometrycznym, wypełniały także formularze dotyczące diety i aktywności fizycznej.
Po 12 tygodniach u kobiet, które przyjmowały witaminę D zaobserwowano wyraźne zmiany w porównaniu z paniami, które dostawały placebo. Ich tkanka tłuszczowa zmniejszyła się (traciły ok. 2 kg więcej niż w grupie placebo). Poprawie uległ także poziom cholesterolu we krwi.
Czy to oznacza, że witamina D może być uznawana za cudowną pigułkę odchudzającą? Naukowcy z Teheranu twierdzą, że suplementacja cholekalcyferolu obniża masę tłuszczową. Eksperci komentujący te wyniki zaznaczają jednak, że kluczem nie jest samo zażywanie witaminy, ale fakt iż dzięki niej poprawia się stan układu krwionośnego (lepszy poziom cholesterolu) i zyskujemy więcej energii do działania. Stajemy się aktywniejsi, wzrasta nasza aktywność fizyczna i spalamy więcej energii.
Dr John Cannell zaleca, by przeciętny człowiek przyjmował nawet 5000 IU witaminy D dziennie, by chronić swoje zdrowie. Zachęca także do badania krwi pod kątem poziomu tej witaminy, ponieważ cholekalcyferol powstaje w skórze, ale jego ilość zależy od pogody oraz od tego, jaką część skóry i przez ile czasu wystawia się na słońce.
Bogatym źródłem witaminy D są ryby. 100 g świeżego węgorza zawiera np. 1200 IU, a śledź w oleju 808 IU/100 g. Mniej mają ryby z puszki (tuńczyk, sardynki): ok. 200 IU/100 g. Niewielkie ilości możemy znaleźć w źółtku jajek, serze żółtym, mleku.
Autor tekstu: Oskar Berezowski
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.