Od tabletki nie schudniesz

2019-06-21

Magiczna pigułka odchudzająca nie istnieje. Wszyscy poszukujący cudownego środka, który pozwoli im łatwo pozbyć się zbędnych kilogramów muszą zacząć zmieniać dietę i więcej się ruszać, bo zdaniem naukowców z Oregon State University (OSU), preparaty sprzedawane na całym świecie jako odchudzające, tak naprawdę są mało skuteczne, jeśli nie połączymy ich ze sportowym trybem życia.

– Większość ludzi nie może liczyć na pomoc suplementów dopóki nie zmienią swoich przyzwyczajeń żywieniowych i nie wprowadzą ćwiczeń do codziennego kalendarza – twierdzi Melinda Manroe, która przeanalizowała badania dotyczące skuteczności setek produktów odchudzających na amerykańskim rynku, wartym 2,4 miliarda dolarów. Wyniki swojej pracy opublikowała w International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism.
Nie oznacza to jednak, że zioła, minerały, witaminy i zdrowe tłuszcze nienasycone nie sprzyjają utrzymywaniu odpowiedniej wagi lub zgubieniu zbędnych kilogramów. Wśród najbardziej pomocnych Manroe wymienia zieloną herbatę, błonnik, wapno.
Naukowcy z Oregon State University podzielili badane produkty na cztery grupy: blokujące absorpcję tłuszczów i węglowodanów, stymulanty (kofeina, efedryna), zawierające sprzężony kwas linolowy wpływający na redukcję tłuszczu w organizmie i zmniejszające łaknienie.Według naukowców z OSU większość badanych środków pomogła w zrzuceniu najwyżej dwóch kilogramów, w porównaniu do grupy kontrolnej otrzymującej placebo.
– Wyniki jasno pokazują, że to ćwiczenia mają kluczowe znaczenie w odchudzaniu i budowie masy mięśniowej – dodaje Manroe.
Jej zdaniem bardzo istotne jest spożywanie ziaren, owoców, jarzyn i chudego mięsa w połączeniu z aktywnym trybem życia. Pomocne w utrzymaniu prawidłowej masy może być zwiększenie ilości protein w diecie.

Jak schudnąć? Rady Melindy Manroe:

  • Nie wychodź rano z domu bez pomysłu na to, co chcesz zjeść w ciągu dnia. Spontaniczne planowanie posiłku sprzyja wybieraniu mało wartościowego pożywienia.
  • Rozpocznij posiłek od dużej sałatki z niskokalorycznym dressingiem lub zupą na bulionie. Poczujesz się znacznie pełniejszy i będziesz miał mniejsza ochotę na resztę posiłku.
  • Każdy sposób na ruch jest dobry, zwłaszcza dla osób, które prowadzą siedzący. Jeśli możesz, podczas rozmowy telefonicznej wstań i spaceruj (z telefonem komórkowym lub włączając telefon stacjonarny na tryb głośnomówiący).
  • Dodawaj więcej warzyw do posiłków. Nie zapominaj, że możesz je wykorzystać w sosach, dodawać do mięsa. Przed wyjściem z domu przygotuj sobie kilka owoców lub ulubionych warzyw, które możesz chrupać.
  • Włącz do swojej diety produkty bogate w błonnik.
  • Zamiast pić przetworzone, słodzone, soki, sięgnij po całe owoce lub warzywa. Pamiętaj, że zdrowsze jest jabłko niż sok jabłkowy.
  • Jeśli nie wiesz na jaki owoc się zdecydować, wybierz ten większy. Zjedzenie winogron zawierających 100 kalorii sprawi, że poczujemy się bardziej najedzeni niż po zjedzeniu 100 kalorii rodzynek.
  • Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Produkty, które są trudniejsze do stawienia (bogate w błonnik) wywołują większy “efekt termiczny” – zwiększają metabolizm, nasz organizm zużywa więcej energii (kalorii) na ich przetworzenie.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.