Witamina D3 1000 IU do ssania
Na stanie
2019-06-21
Suplementacja koenzymem Q10 wpływa na poprawę wyników sportowców. Badanie przeprowadzone na 100 atletach sugeruje, że na koenzym Q10 lepiej mogą reagować tak zwani niedzielni sportowcy i starsi zawodnicy.
Wystarczyło sześć tygodni suplementacji koenzymem Q, by badacze z Niemiec zauważyli 2,5% poprawę mocy u obserwowanych zawodników, którzy przyjmowali koenzym Q10, a dokładniej jego formę: Ubiquinol. Eksperymentowi poddano 53 mężczyzn i 47 kobiet, którzy przygotowywali się do igrzysk w Londynie w 2012 roku.
Badania prowadzone na sportowcach często są krytykowane za to, że dotyczą dosyć elitarnej grupy, której wyniki są nieosiągalne dla zwykłych ludzi. Jeśli jednak wierzyć Dietmarowi Alfowi, Michaelowi Schmidtowi i Stefanowi Siebrechtowi, to wyniki ich badań można przełożyć na zwykłego śmiertelnika. Ba! Dopiero wtedy robi się ciekawie.
– Starsi, czy niedzielni sportowcy mogą zyskać nawet więcej dzięki suplementacji koenzymem Q10, niż dobrze wytrenowani, młodzi zawodnicy – tłumaczą autorzy publikacji w Journal of the International Society of Sports Nutrition.
W sposób całkiem naturalny wraz z wiekiem maleje liczba mitochondriów w organizmie człowieka. To w mitochondriach powstaje energia potrzebna do kurczenia się mięśni (ATP). Skoro więc maleje liczba mitochondriów to i odpowiednią ilość energii trudno organizmowi wyprodukować w krótkim czasie.
Tymczasem do produkcji ATP niezbędny jest właśnie koenzym Q10. Jeśli więc wraz z wiekiem tracimy wysoką sprawność w produkcji energii to suplementacja jednym ze składników tego procesu, okazuje się efektywna.
Podobnie rzecz ma się z osobami, których mięśnie nie są odpowiednio wytrenowane do pokrywania wzmożonego zapotrzebowania energetycznego w krótkim czasie. Dostarczenie im koenzymu Q10 może wyrównać te niedostatki.
Koenzym nie jest jednak treningiem w tabletce. Nie zastąpi on faktycznego wysiłku, może jednak poprawić jego efektywność w określonych warunkach. Warto także pamiętać, że regularne ćwiczenia prowadzą do wytworzenia przez organizm mechanizmów, które w sposób naturalny będą podnosiły jego zdolność do produkcji ATP.
Badania przeprowadzone w niemieckim Rhein nie są jedynymi potwierdzającymi przydatność CoQ10 w sporcie. W 2008 roku w Journal of the International Society of Sports Nutrition opublikowano pracę amerykańskich naukowców, którzy stwierdzili, że koenzym Q10 zwiększył długość czasu trwania wysiłku do wyczerpania. Badania te potwierdziły także wcześniejsze obserwacje dotyczące ochronnego wpływa koenzymu na organizm. Ponieważ podczas produkcji energii w komórkach pojawiają się niebezpieczne ilości utleniaczy, wysiłek wiąże się z występowaniem tzw. stresu oksydacyjnego. Według pomiarów dokonanych w Baylor University u osób które przyjmowały koenzym Q10 poziom stresu się zmniejszył.
Autor tekstu: Oskar Berezowski
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.