Banany zamiast napojów energetycznych

2019-06-21

Banany od dawna były uznawane za doskonałe źródło energii dla sportowców. Trudno sobie wyobrazić maraton bez stanowisk odżywczych z bananami czy torbę z prowiantem kolarza bez charakterystycznych żółtych owoców. Są doskonałym źródłem potasu. Według najnowszych badań mają one jednak większe znaczenie dla sportowców niż się wcześniej wydawało.

Badania przeprowadzone w Appalachian State University’s Human Performance Lab w Kannapolis wykazały przewagę bananów nad tradycyjnymi napojami sportowymi z węglowodanami.

Chcieliśmy sprawdzić, co będzie bardziej korzystne: banany czy napoje węglowodanowe, podczas intetnsywnej jazdy na rowerze – tłumaczy dr David C. Nieman, dyrektor laboratorium analizującym ludzką wydajność.
Okazuje się, że banany dostarczały sportowcom przeciwutleniacze, których nie zawierały napoje. Miały także więcej składników odżywczych, takich jak: błonnik, potas i witamina B6. Ponadto owoce zawierały zdrowszą mieszankę cukrów niż napoje.

Do eksperymentu wybrano 14 kolarzy (w wieku 18-45 lat). Musieli wziąć udział w symulowanym (na ergometrze) wyścigu na dystansie 75 kilometrów. Co 15 minut otrzymywali napoje (Gatorade) lub banany w ilości odpowiedniej do wagi ciała (0,4 g cukru na kilogram masy). Badanie trwało od 2,5 do 3 godzin. Od uczestników pobrano krew przed i po wysiłku, a następnie przeanalizowaną ją pod katem obecności 100 metabolitów (produktów przemian chemicznych zachodzących w organizmie).

Banany zamiast odżywki

– Myślę, że wielu sportowców, którzy nie lubią pić napojów z węglowodanami może znaleźć w bananach zdrowsze źródło cukrów przed i po wysiłku. Będą one wspierały zawodników w osiągnięciu lepszego wyniku równie dobrze jako napój sportowy” twierdzi dr Nieman.

Szczegóły badań zostały opublikowane na stronie Appalachian State University i w internetowym magazynie naukowym PLoS one. Zespół badawczy podaje także informację, ze zostały one sfinansowane przez firmę Dole Foods.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.