Witamina D3 1000 IU do ssania
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach - 69.99 zł.
Na stanie
1 min
2019-06-21
L-arginina zwiększa wydajność ćwiczeń. Według badań naukowych aminokwas ten wpływa pozytywnie na poziom tlenku azotu i wydatek energetyczny.
L-arginina to jeden z bardziej popularnych aminokwasów, który pojawia się w wielu produktach. Zwłaszcza w produktach adresowanych dla mężczyzn i tak został zaszufladkowany. Tymczasem jego działanie jest znacznie szersze niż słynna pomoc w leczeniu zaburzeń sprawności seksualnej.
Wszystko przez związek obecności l-argininy we krwi a syntezą tlenku azotu. Ten ostatni bierze udział w procesach, które rozszerzają naczynia krwionośne. Dzięki temu krew szybciej wędruje do organów wrażliwych na ukrwienie (i nie tylko).
Między innymi dzięki tym cechom l-argininy, suplementy diety zawierające ten składnik są jednymi z najbardziej popularnych wśród produktów mających zwiększyć siłę, moc i regenerację mięśni zaangażowanych w wysiłek anaerobowy (beztlenowy) i aerobowy (tlenowy). Zdaniem badaczy podawanie l-argininy może prowadzić do zwiększenia przepływu krwi w narządach i tkankach (perfuzja). Dla organizmu ma to spore znaczenie. Krew dostarcza do mięśni składniki konieczne dla regeneracji mięśni i syntezy białka w trakcie lub po ćwiczeniach. Suplementacja l-argininy może również poprawić zdolność do wykonywania ćwiczeń, zmniejszając nagromadzenie mleczanów, których wysoki poziom prowadzi do zmniejszenia sprawności mięśni poprzez podniesienie ich zakwaszenia.
Pozytywny wpływ jest obserwowany nie tylko przez naukowców w laboratoriach. Sportowcy i osoby aktywne fizyczne wprost mówią o namacalnych efektach.
– Trudno to nazwać badaniem naukowym ale przyjmowałam l-argininę przez cała zimę i obserwowałam efekty. Czasem robiłam przerwy w suplementacji i porównywałam z wrażeniami z okresu, gdy brałam preparat regularnie – opowiada Ewa Majer, czołowa polska biegaczka górska startująca w barwach Solgar Polska.
– Wynik jest taki, że po połknięciu tabletki godzinę przed treningiem chęć na wyjście na trening wzrastało ponad 50 procent, a sam trening był nie tylko bardziej przyjemny ale i bardziej efektywny – tłumaczy Ewa Majer.
Czy rzeczywiście dzięki l-argininie trening może być bardziej efektywny? Na to pytanie starali się odpowiedzieć naukowcy z Wielkiej Brytanii. Wyniki swojej pracy opublikowali w piśmie Journal of Applied Physiology. Okazało się, że u osób przyjmujących l-argininę czas od rozpoczęcia wysiłku do wyczerpania wydłużył się o 26%.
W eksperymencie wzięli udział zdrowi mężczyźni, których podzielono na dwie grupy. Poddani zostali testowi wysiłkowemu po upływie jednej godziny po spożyciu 6 gramów argininy lub placebo. Podanie argininy zmniejszyło ilość tlenu niezbędnego do wykonywania ćwiczeń (zwiększona efektywność wysiłkowa). Oznacza to, że osoby wykonały takie same obciążenia, ale z mniejszym zużyciem energii. Podawanie argininy zwiększyło czas do wyczerpania o 26% podczas cyklu o dużym natężeniu.
Autor tekstu: Oskar Berezowski
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach - 69.99 zł.
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.