Witamina D3 1000 IU do ssania
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach - 69.99 zł.
Na stanie
2019-06-21
Czujesz się zmęczona, brak ci sił i energii do działania? Badacze z Lozanny podpowiadają, że suplementy z żelazem mogą postawić na nogi kobiety, które są osłabione.
Zdarza Ci się, że czujesz przemęczenie, robisz badania i lekarz nie znajduje żadnego medycznego wytłumaczenia dla Twojego spadku energii. Często powodem może być anemia, ale Twoje badania krwi na to nie wskazują. Właśnie takimi problemami pań postanowili zająć się naukowcy z Uniwersytetu w Lozannie. Są one bowiem szczególnie narażone na zaburzenia w poziomie ilości żelaza w organizmie.
Wybrali więc 198 pań w wieku między 18. a 53. rokiem życia. Wszystkie odczuwały zmęczenie i miały niski poziom żelaza we krwi. Kobiety podzielono na dwie grupy. Jedna otrzymywała codziennie preparaty z 80 mg żelaza. Druga grupa dostawała placebo. Po 12 tygodniach panie zostały ponownie przebadane.
Wyniki opublikowane w Canadian Medical Association Journal pokazały, że kobiety, które przyjmowały tabletki żelaza czuły się mniej zmęczone niż te, które ich nie przyjmowały. Naukowcy obliczyli, że kobiety, które przyjmowały suplementy żelaza wykazały poprawę samopoczucia o 49%. W grupie placebo ten wzrost wynosił 28%.
Interpretacja wyników szwajcarskich badaczy nie jest jednoznaczna. Odpowiedni poziom żelaza w organizmie może nas chronić przed przemęczeniem.
Rick Miller, rzecznik Brytyjskiego Stowarzyszenia Dietetycznego przypomina, że zmęczenie jest wieloczynnikowe.
– Dużą rolę odgrywają takie czynniki jak ćwiczenia, dieta i sen. Badanie jest wartościowe, ale trzeba na problem patrzeć całościowo – tłumaczył Miller w rozmowie z BBC.
Jednym ze skutków ubocznych przyjmowania tradycyjnych preparatów z żelazem są choćby zaparcia i podrażnienia żołądka, jelit.
Bardzo duże znaczenie ma jednak forma żelaza. Preparaty zawierające żelazo w postaci siarczanu, fumaranu itp. są bardzo słabo przyswajalne, a ich przyjmowaniu towarzyszą zaparcia i różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Najskuteczniejszym rozwiązaniem są preparaty zawierające tzw. „łagodne żelazo”. Występuje w nich w postaci 100% chelatu (dwuglicynian żelaza) oznacza to, że jego przyswajalność jest kilkakrotnie lepsza od żelaza w innej postaci, a dużą zaletą jest to, że nie powoduje zaburzeń jelitowo-żołądkowch i zaparć. Mogą go więc przyjmować kobiety w ciąży i osoby starsze.Badania pokazują, że np. siarczan żelaza podawany podczas posiłku ma przyswajalność na poziome 0,9%. Chelatowane żelazo: 35%.
Autor tekstu: Oskar Berezowski
http://www.bbc.co.uk/news/health-18294502
Relative absorption of different iron compound as compared to iron amino acid chelate (Ferrochel) Brian & Halberg, Acta med Scand, Supp 368, 1960; Pineda & Ashimead, J Appl Nut, 1994.
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach - 69.99 zł.
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.