Magnez ważny dla kobiet walczących z nadwagą

2 min

2019-06-21

Przyjmowanie 250 mg magnezu dziennie może sprzyjać utracie tkanki tłuszczowej. Tak wynika z badań prowadzonych na Uniwersytecie Medycznym w Teheranie.

Jedną z funkcji magnezu w naszym organizmie jest przyswajanie i przetwarzanie tłuszczy, cukrów i białek. Nic więc dziwnego, że naukowcy zajmujący się badaniem leczenia nadwagi zwracają uwagę na magnez. Genetycy badają także wpływ magnezu na geny odpowiedzialne za otyłość i te, które regulują przyspieszenie spalania tłuszczy (PPAR- α).

8 tygodni odchudzania magnezem

Do ciekawych wniosków doszli badacze z Tehran University of Medical Sciences. Wzięli oni pod lupę 74 zdrowe kobiety w średnim wieku z nadwagą. Podzielili je następnie na grupę, która przyjmowała 250 miligramów magnezu (w postaci tlenku magnezu) i na grupę otrzymującą placebo. Po ośmiu tygodniach przyjmowania minerału okazało się, że ciała kobiet, które otrzymywały magnez zmieniły się.

Zaobserwowano u nich zmniejszenie tkanki tłuszczowej i zwiększenie beztłuszczowej masy ciała w porównaniu do grupy kontrolnej i do stanu z początku badania.

Magnez kontra tkanka tłuszczowa

Co to oznacza dla przeciętnej kobiety? Aby utrzymywać odpowiednią wagę ciała należy zadbać o odpowiedni poziom magnezu w organizmie. Jest on lepiej wchłaniany w towarzystwie witaminy B6 i witaminy D. Wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego i kostnego. Magnez uczestniczy także w regulacji poziomu insuliny we krwi co także ma wpływ na masę ciała. W dużym skrócie zbyt niski poziom magnezu może zachwiać procesami regulującymi wychwytywanie cukrów (glukozy) krążących we krwi. Cukier zamiast być spalany w mięśniach ulega przemianom do rezerw w tkance tłuszczowej. Zwiększenie poziomu magnezu pozwala organizmowi na sprawny transport cukrów do mięśni, gdzie są spalane. Nasze komórki (to w nich znajduje się magnez) są także bardziej wrażliwe na insulinę regulująca gospodarkę glukozą w naszym ciele.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

 

Serum FGF21 Levels Are Increased in Obesity and Are Independently Associated With the Metabolic Syndrome in Humans

Does magnesium supplementation improve body composition and muscle strength in middle-aged overweight women? A double-blind, placebo-controlled, randomized clinical trial.

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.