Żyj dłużej z karotenem

2019-06-21

Osoby, które jedzą dużo alfa karotenu żyją dłużej – tak wynika z badań opublikowanych przez Archives of Internal Medicine. Alfa karoten dostępny jest między innymi w marchewkach i algach.

Alfa karoten to jeden z sześciu istostnych dla człowieka karotenoidów. Czym są karotenoidy? Najprościej można je nazwać barwnikiem. To substancja, która nadaje charakterystyczny kolor między innymi warzywom i owocom. Jej działanie możemy wypróbować też na własnej skórze. I to dosłownie. Gdy jemy dużo karotenu nasza skóra stopniowo przybiera brzoskwiniową barwę, a w skrajnych przypadkach możemy się upodobnić do marchewki. Naukowcy rozróżniają ponad 600 karotenoidów, z czego 60 z nich występuje w codziennej diecie, a 20 można wykryć we krwi. Dla naszego organizmu najważniejszych jest 6: beta karoten, alfa karoten, kryptoksantyna, likopen, luteina i zeaksantyna.

Walka z rodnikami

Co z tego mają rośliny? Karotenoidy w ich strukturze odpowiadają za stabilność błon lipidowych, biorą udział w gromadzeniu światła w procesie fotosyntezy, chronią też przed fotooksydacją wywołaną przez reaktywne formy tlenu powstające podczas wzbudzenia chlorofilu w procesie fotosyntezy. Co zyskują ludzie? Karotenoidy przekształcają się w naszych organizmach (dzieje się to w ścianach jelita cienkiego oraz w wątrobie) w witaminę A (retinol). Karotenoidy wspomagają wzrost komórek, chronią błony śluzowe, przez co poprawiają odporność organizmu, są niezbędne w procesie widzenia i pomagają w gojeniu ran. Są także ważnym przeciwutleniaczem.

Alfa karoten chroni przed rakiem

Z tego zestawienia dosyć rzadko zwraca się uwagę na alfa karoten. Tymczasem badacze z Centers for Disease Control and Prevention z Atlanty przeanalizowali wyniki 5,318 osób powyżej 20 roku życia objętych badaniami przekrojowymi. Wynika z nich, że szansę wczesnej śmierci, z powodu chorób układu krążenia i nowotworów malały wraz  ze wzrostem poziomu alfa karotenu.

Z pracy opublikowanej w Archives of Internal Medicine wynika ponadto, że jedzenie pomarańczowych warzyw (marchew, słodkie ziemniaki, dynia) i ciemno zielonych (brokuły, zielona fasola, zielony groszek, szpinak, sałata), które mają wysoką zawartość alfa-karoten jest związane ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka płuc. Dobrym źródłem alfa karotenu są także algi – Dunaliella salina.

Badanie ujawniło również związek stężenia alfa karotenu w organizmie ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia raka mózgu, skóry i wątroby.
Żyć dłużej dzięki diecieWedług naukowców analizujących kilka tysięcy wyników, osoby, które miały 9 mikrogramów alfa karotenu na decylitr (1/10 litra) krwi były o 39 procent mniej narażone na ryzyko przedwczesnej śmierci. Aby więc zadbać o dłuższe życie warto jest także pomyśleć o odpowiedniej diecie, bogatej w naturalne źródła karotenu.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

Li C, et al „Serum alpha-carotene concentrations and risk of death among U.S. adults: the Third National Health and Nutrition Examination Survey Follow-up Study” Arch Intern Med 2010; DOI: 10.1001/archinternmed.2010.440.

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.