Witamina D3 1000 IU do ssania
Na stanie
2019-06-21
Siarka niejedno ma imię. MSM to jedno z jej piękniejszych imion. Naukowcy uważają bowiem, że jest to kluczowy składnik w odżywianiu pięknych włosów, skóry i paznokci.
Za jednego z odkrywców znaczenia MSM uważa się dr Stanleya Jacoba. Napisał on kiedyś: „MSM to zaskakujący składnik. Gdy zaczniesz go brać zauważysz wiele dobrych rzeczy w swoim życiu: zmniejszenie bólu, alergii, przypływ energii. Twoja skóra stanie się gładsza, włosy grubsze a paznokcie mocniejsze.” Brzmi bajkowo. Oczywiście MSM nie jest jedynym cudownym lekiem na wszelkie zło. Jest jednak ważnym składnikiem naszej diety, o którym wciąż niewiele się mówi, choć jest dobrze przebadany.
MSM to rodzaj siarki (metylosulfonylometan). Tej lepszej siarki, bo przyswajalnej przez organizm człowieka. Ma ciekawy proces powstawania, który unaocznia jak ważne jest zdrowie całej planety, by można było mówić o zdrowiu choćby włosów. Najbardziej powszechnym źródłem MSM w przyrodzie jest ten, który powstaje w morskim fitoplanktonie. Tam ma jednak zupełnie inną formę (siarczku dimetylu). Z planktonu niego jest emitowany do atmosfery, gdzie ulega utlenieniu, a następnie wraz z deszczem wraca na ziemię. Z gleby jest pobierane przez rośliny kolejne wczesne „wcielenie” MSM. Aktywna forma pojawia się w komórkach żywych organizmów.
MSM możemy więc czerpać z żywności. Jest go jednak niewiele, dlatego do celów suplementacyjnych używa się syntetyzowanego MSM. Najlepsi producenci odtwarzają cały proces zachodzący na ziemi łącząc składniki (dimethyl sulfoxide który jest formą siarki unoszącą się w powietrzu po opuszczeniu alg z nadtlenkiem wodoru), a następnie destyluje, oczyszcza i przetwarza w formę bezpieczną i przyswajalną dla człowieka.
Bo człowiek potrzebuje MSM. Pozostawiając z boku inne działanie tej formy siarki, to wzmacnia ona komórki tworzące włosy, skórę, paznokcie, stawy. W połączeniu z glukozaminą i chondroityną nadaje im odpowiednią elastyczność i wspomaga funkcjonowanie. MSM uczestniczy ponadto w syntezie kolagenu i keratyny – składników niezbędnych do budowy jędrnej skóry, grubych włosów i mocnych paznokci.
Potwierdzają to także badania, choćby te przeprowadzone przez profesora Ronalda Lawrence z U.C.L.A. School of Medicine. Przeanalizował on wyniki 21 pacjentów (5 kobiet i 16 mężczyzn). Połowa przez 6 tygodni przyjmowała MSM, reszta placebo. Okazało się, że w grupie przyjmującej MSM długość włosów następowała szybciej, poprawił się też wygląd. Lawrence podobne badania przeprowadził także badając grubość, długość i twardość paznokci. Okazuje się, że ona także uległa poprawie.
MSM możemy znaleźć w wielu pokarmach, choćby w: mleku, jajkach, cebuli, czosnku, szparagach, brokułach, owocach morza. Ten związek siarki dobrze wchłania się w organizmie łatwo pokonując barierę krew-mózg, zwłaszcza przy pomocy witaminy C i biotyny potęgujących efekty. Warto, by o MSM pamiętały osoby starsze, gdyż wraz z wiekiem spada jego poziom w organizmie, czego objawem sa właśnie słabsze włosy, paznokcie, skóra.
Autor tekstu: Oskar Berezowski
Hair growth and rejuvenation: An overview
Effect of chronic supplementation with methylsulfonylmethane on oxidative stress following acute exercise in untrained healthy men.” J of Pharmacy and Pharmacology (2011): 63: 1290–1294. 6) Pulgliese, P
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.