Probiotyki vs. biegunka

2019-06-21

Biegunka może porządnie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. W takim przypadku mogą nas wspierać na przykład… bakterie. Nie byle jakie – bo bakterie probiotyczne.

To co dzieje się w naszych jelitach, bardzo często jest zasługą właśnie bakterii. Szacuje się, że tę część przewodu pokarmowego może zasiedlać aż 2 kg mikroorganizmów. Niezwykle istotna jest przewaga „dobrych” bakterii, które mogą wspierać i odżywiać środowisko naszych jelit. Gdy zatem dopadnie nas biegunka,
z pomocą mogą przyjść pewne szczepy probiotyczne.

Złe kontra dobre bakterie

Jedną z przyczyn biegunki może być na przykład Escherichia coli. Coli potrafią ponadto przyklejać się do nabłonka jelita. Kłopoty mogą na nas ściągnąć także między innymi pałeczki Salmonelli.

Organizm człowieka wykształcił na szczęście mechanizmy obronne. Takimi obrońcami są… również bakterie, tylko troszkę inne. Bo w jelicie na co dzień ciężko pracują szczepy Lactobacillus i Bifidobacterium.

Jelita to największa powierzchnia w ludzkim ciele kontaktująca się z otoczeniem. Kilkaset metrów kwadratowych komórek wchłaniających substancje odżywcze i chroniących resztę organizmu. Za wchłanianie odpowiadają enterocyty, wyspecjalizowane komórki jelita.

Po co o tym piszemy? Ano dlatego, że właśnie Lactobacillus i Bifidobacterium mają zdolność do “przyklejania” się do tych właśnie komórek. W ten sposób blokują wchłanianie na przykład substancji produkowanych przez Escherichia coli.

Biegunki u dzieci

Osobną grupę stanowią biegunki u niemowląt i małych dzieci (do 2 roku życia). Badania pokazują, że niektóre bakterie (Lactobacillus GG, Saccharomyces boulardii lub Bifidobacterium, w połączeniu ze szczepem Streptococcus thermophilus) mogą być wykorzystane w profilaktyce biegunek u najmłodszych.

Nie na własną rękę

Wybierając preparat ze szczepami probiotycznymi, warto zasięgnąć porady u specjalistów – lekarza, dietetyka czy farmaceuty. Pomogą oni wybrać szczep lub kombinację szczepów probiotycznych, najbardziej dla nas odpowiednich.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

Źródła treści

Resolution of cryptosporidiosis with probiotic treatment, N Pickerd, D Tuthill

Clinical applications of probiotic agents

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.