Ząbek czosnku na przeziębienie

2019-06-21

Skutecznym środkiem zmniejszającym ryzyko przeziębienia i skracającym czas infekcji jest czosnek. Jeśli więc słyszeliście od lekarza powiedzenie, że „katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni”, to naukowcy z Wielkiej Brytanii dowiedli, że to nieprawda.

Przeziębienie jest najbardziej rozpowszechnioną infekcją wirusową na świecie. Szacuje się, że przeciętnego człowieka przeziębienie dopada od 2 do 5 razy w roku.  Zakażenia i objawy może powodować ponad 200 różnych wirusów. Za 30 do 40 procent przeziębień odpowiadają rinowirusy. Coraz częście pojawiają się jednak informacje medyczne o skutecznym stosowaniu czosnku w leczeniu przeziębień.

500 ton na grypę

Spektakularnym przykładem zastosowania go na masową skalę był Związek Radziecki. Gdy w 1965 roku przez kraj ten przetaczała się epidemia grypy, rząd nakazał sprowadzenie 500 ton czosnku. Media miały cały czas informować o tym, by zabezpieczać swój organizm jedząc tę roślinę. Aktywność przeciw wirusową czosnek w największym stopniu zawiera związkom siarki w allicynie

Jedli czosnek, rzadziej chorowali

Choć badań nad zastosowaniem czosnku w medycynie jest bardzo dużo, warto zwrócić uwagę na te przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Wybrali oni 146 ochotników, którym przez 12 tygodni (miedzy listopadem a lutym, gdy najczęściej dochodzi do przeziębień) podawano jedną kapsułkę placebo lub suplementu z czosnku zawierający allicynę. Następnie rejestrowano wszelkie przeziębienia i objawy infekcji.Po trzech miesiącach okazało się, że w grupie, która przyjmowała suplement z czosnku zanotowano tylko 24 przypadki przeziębień, w drugiej (placebo) było ich 65.

Częstotliwość przeziębień wśród osób otrzymujących allicynę była o dwie trzecie niższa w porównaniu z grupą kontrolną. Spadła także zachorowalność (w porównaniu z poprzednimi latami) wśród ludzi, którzy byli w grupie leczonej preparatem z czosnku. – Zaobserwowaliśmy także, że osoby zażywające kapsułki z allicyną, nawet jeśli zapadały na przeziębienie, to szybciej wracały do zdrowia –  analizuje wyniki swoich badań Peter Josling, dyrektor Garlic Center.

Jak krócej walczyć z katarem, kichać i kaszleć

Josling tłumaczy, że badanie nadzorowane przez niego w 2001 roku jest pierwszym tego typu eksperymentem naukowym potwierdzającym (podwójnie ślepa próba, kontrolowane placebo) w profilaktyce choroby wirusowej z suplementem czosnkowym. Wyniki wskazują na czosnek jako środek zapobiegawczy w przeziębieniach, przyspieszający pomocy doraźną, zmniejszający nasilenia dokuczliwych objawów takich jak: kichanie, kaszel i katar. Według Joslinga allicyna wpływa ponadto na ogólną poprawę układu odpornościowego.

– Pod tym względem substancje obecne w czosnku nie mają sobie równych. Na co dzień chronią one roślinę przez atakiem pasożytów. Jeśli będziemy regularnie sięgać po czosnek, to substancje zawarte w nim mogą chronić i nas –  zachęca Josling.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

Peter Josling, Preventing the common cold with a garlic supplement: a double-blind, placebo-controlled survey.

C. G. Hullquist, “Garlic: Nature’s Perfect Prescription”

Peter Josling, ALLICIN „The Heart of Garlic”

Anna Kędzia, Olejek czosnkowy – skład chemiczny, działanie farmakologiczne i lecznicze, Postępy Fitoterapi 3/2009

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.