Witamina D zwiększa szanse przeżycia

2019-06-21

Rak płuc jest najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie. Tylko w Polsce w 2007 roku odnotowano 15 000 zachorowań na raka płuc wśród mężczyzn oraz 5000 u kobiet. Tym istotniejsze są wyniki badań na Uniwersytecie Harvarda. Osoby, które dostarczały swojemu organizmowi witaminę D w postaci suplementów, w pokarmie lub dzięki promieniom słonecznym, miały większe szanse przeżycia po operacji usunięcia nowotworu płuc wykonanej latem niż osoby, które o odpowiednią dawkę witaminy D nie dbały i były poddawane operacji zimą.

Witamina D produkowana jest w skórze. Latem, gdy nasze ciała są częściej i śmielej wystawione na działanie promieni słonecznych, zwiększa sie produkcja witaminy D. Może być ona dostarczana także wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów. Zdaniem lekarzy istnieje związek między niskim poziomem witaminy D z wyższą liczbą zachorowań na raka i gorszą przeżywalnością choroby.

Rak kąsa witaminę D

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez naukowców z Centrum Raka przy Uniwersytecie w Michigan okazało się, że białko CYP24A1, którego poziom znacznie zwiększa się w komórkach zmienionych przez nowotwór, może blokować antyrakowe działanie witaminy D.
– Połowa rodzajów raka płuc nawraca po zabiegu chirurgicznym, istotne jest więc opracowanie sposobu na zapobieganie nawrotom lub ich opóźnienie – argumentowała wówczas dr Nithya Ramnath, prof. medycyny wewnętrznej na Uniwersytecie w Michigan dodając, że witamina D jest korzystna dla pacjentów, ponieważ jej stosowanie nie wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi.

Witamina D przedłuża życie

Badacze z Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali z kolei 456 przypadków pacjentów z wczesnym stadium raka płuc. Okazało się, że ci, którzy mieli wysoki poziom witaminy D i operację usunięcia nowotworu przeprowadzono u nich latem mieli 72 proc. współczynnik przeżycia w ciągu pięciu lat od operacji w stosunku do 29 procent osób z niskim poziomem witaminy D i operacją wykonaną zimą.

Z tych badań widać, że w niektórych przypadkach dbanie o odpowiednie dostarczanie witaminy D swojemu organizmowi może być kwestią życia lub śmierci.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2011-03/uomh-slv030111.php

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.