Witamina D skuteczna w walce z przeziębieniem i grypą

1 min

2019-06-21

Sezon zimowy to nie tylko narty, lepienie bałwana, ale i wzrost przeziębień, zachorowań na grypę. Japońscy naukowcy ustalili, że witamina D może sprawić, że zima znów będzie się kojarzyła głównie z przyjemnościami. Ich zdaniem doskonale przed przeziębieniami chroni właśnie witamina D!

Nasz układ odpornościowy wraz zakończeniem ciepłych dni jest wystawiany na ciężką próbę. Jedną z przyczyn jego osłabienia jest spadek poziomu witaminy D w naszym organizmie. Naturalnie jest ona syntetyzowana między innymi w naszej skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Im ich mniej, tym poziom ważnej witaminy spada. Równocześnie spada nasza zdolność do bronienia się przed otaczającymi nas bakteriami i wirusami. Zdaniem japońskich ekspertów wystarczy jednak podnieść jej poziom we krwi, by drastycznie obniżyć liczbę zachorowań – nawet o 58%!

1200 IU witaminy D dziennie

Do takich wniosków doszedł Mitsuyoshi Urashima, profesor epidemiologii z Jikei University School of Medicine. Tokijska placówka przebadała ponad 330 dzieci (w wieku 6 – 15 lat). Część z nich dostawała suplement z 1200 IU witaminy D3, część placebo. Naukowcy kontrolowali następnie ich stan zdrowia między grudniem a marcem (2008-2009 r.). Okazało się, że w grupie, która przyjmowała witaminę D zachorowania na grypę występowały 58% rzadziej.

Japończycy wyjaśniają przy okazji, że organizm w różny sposób reaguje na różne rodzaje grypy. Najbardziej popularny jest typ A. Jest on także najniebezpieczniejszy, może wywoływać epidemie i pandemie. Na szczęście jest on tez najbardziej „wrażliwy” na witaminę D. Urashima twierdzi,że „witamina słońca” ogranicza właśnie jego działanie. Gorzej radzi sobie natomiast z typem B.

Grypa. Niebezpieczna choroba

Grypa to choroba, która część osób lekceważy i próbuje „przechodzić”. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona bardzo niebezpieczna. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że co roku umiera na grypę typu A od 0,5 do 1 mln osób. Grypa atakuje nawet 25% ludzi.

Najbardziej podatne są dzieci w wieku 5-9 lat i osoby starsze (po 65. roku życia). Zdaniem japońskich badaczy witamina D powinna odgrywać istotną rolę w zapobieganiu grypie i przypominają, że według ich badań 1200 IU witaminy D dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania u dzieci o połowę.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

 

Randomized trial of vitamin D supplementation to prevent seasonal influenza A in schoolchildren

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.