Witamina D na bóle wzrostowe

2 min

2019-06-21

Bóle towarzyszące wzrostowi dzieci może łagodzić suplementacja witaminą D. Tak uważają naukowcy z kliniki pediatrycznej w Weronie, którzy badali małych pacjentów. Swoje wyniki opublikowali w Journal of Bone and Mineral Metabolism.

Bóle wzrostowe towarzyszą od 20% do 49% dzieci. Często dolegliwości pojawiają się w nocy. Maluchy nie mogą spać, cierpią, płaczą. Zrozpaczeni rodzice szukają odpowiedzi u lekarzy, a odpowiedzi nie są jednoznaczne, bo i samą przyczynę trudno zdiagnozować. Czasem okazuje się, że problem jest poważny i wiąże się z chorobą. Kiedy indziej rodzice słyszą o tzw. bólach wzrostowych.

Dlaczego dzieci mówią, że bola je kości?

Dlaczego boli właśnie w nocy? Jedna z teorii mówi o gwałtowniejszym rozwoju płytek wzrostowych, które znajdują się na zakończeniach kości. Maluchy w ciągu dnia są ruchliwe. Podczas biegania, skakania delikatna tkanka jest ubijana. Pod wpływem nacisku może nie zwiększać swojej wielkości równomiernie. Dopiero nocą, gdy kości nie podlegają takim przeciążeniom płytki wzrostowe zaczynają efektywnie powiększać długość kości. W dodatku hormon wzrostu (HGH) jest wydzielany przez przysadkę mózgową głównie w nocy. Do tych czynników warto dołożyć jeszcze zjawisko skokowego rośnięcia, czyli wydłużania kości o kilka centymetrów raz na jakiś czas. To właśnie podczas takich skoków dolegliwości mogą się nasilić. Czasem wystarcza zwykły masaż, kiedy indziej lekarze zalecają środki przeciwbólowe.

Więcej witaminy D, mniej bólu

Włoscy lekarze zauważyli, że bólom towarzyszy także niższy poziom witaminy D we krwi, a dokładniej 25(OH)D. Z praktyki wynikało, że zwiększenie poziomu witaminy D w organizmie wiązało się ze spadkiem dolegliwości bólowych związanych ze wzrostem. Postanowili więc to sprawdzić.W tym celu wybrano 33 dzieci. Podzielono je na grupy pod względem poziomu witaminy D w organizmie:

  • Wystarczający poziom witaminy D: powyżej 30 ng/mL
  • Niewystarczjący: 20-30 ng/mL
  • Niedobór: poniżej 20 ng/mL
  • Poważny niedobór: mniej niż 10 ng/mL

Dzieci, u których lekarze określili poziom witaminy D jako wystarczający nie otrzymywały żadnych dodatkowych dawek. Pozostałe przyjmowały suplementację przez 3 miesiące. Grupa, u których poziom określono jako niewystarczający otrzymywała doustnie 25 000 IU witaminy D miesięcznie. Dzieci  z niedoborami dostawały doustnie 100 000. Maluchy z poważnymi niedoborami dostawały 100 000 IU miesięcznie w zastrzykach.

Po 3 miesiącach suplementacji poziom witaminy D w organizmach dzieci wzrósł znacząco (ze średnio 15.7 ng/mL do 34.1 ng/mL). Zauważono także istotne zmniejszenie dolegliwości bólowych (z 7.5 do 2.7 w skali Wong-Baker).

Kluczowa witamina D

Witamina D dla dzieci jest bardzo istotna także z wielu innych powodów. Ma kluczowe znaczenie w budowie kości. Jest istotna dla rozwijającego się układu nerwowego i serca. Witamina D ma także działanie przeciwzapalne, reguluje wydzielanie insuliny i jest niezbędna dla prawidłowego działania układu odpornościowego. Naukowcy ostrzegają, że pomimo tak ważnej roli witaminy D, stale mamy do czynienia z powszechnymi niedoborami tego składnika, szczególnie w okresach, gdy nasza skóra jest zasłonięta i produkuje znacznie mniej witaminy D. Wówczas suplementacja staje się kluczowym elementem dbania o zdrowie własne i dzieci.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

 

Significant association among growing pains, vitamin D supplementation, and bone mineral status: results from a pilot cohort study.

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.