Witamina D i wapń wydłużają życie

2019-06-21

Witamina D przyjmowana razem z wapniem może wydłużyć życie? Najnowsze badania opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism (JCEM) sugerują, że śmiertelność u osób starszych, zmniejsza się, gdy przyjmują oni właśnie witaminę D i wapń.

Dotychczas najczęściej kojarzono witaminę D i wapń z obniżeniem ryzyka złamania kości. Korzyści z takiego połączenia odczuwali zwłaszcza ludzie starci, dla których złamanie wiąże się także z większym ryzykiem powikłań, dłuższym okresem rekonwalescencji. Naukowcy łączyli także powikłania z większą śmiertelnością. Najnowsze badania wskazują jednak na to, że witamina D i wapń wpływają na zmniejszenie śmiertelności wśród seniorów nie tylko poprzez ochronę ich kości.

Żyj dłużej

Praca naukowa przedstawiona w JCEM powstała w  Szpitalu Uniwersyteckim w duńskim Aarhus. Naukowcy wykorzystali dane zbiorcze z ośmiu randomizowanych badań. W każdym, z nich brało udział ponad 1000 uczestników. Niemal 90 procent stanowiły kobiety, a średnia wieku oscylowała wokół 70 lat. W trakcie trzyletnich analiz okazało się, że śmiertelność została zredukowana o 9 procent w przypadku pacjentów leczonych witaminą D z wapniem. Takich wyników nie zanotowano wśród osób, które przyjmowały samą witaminę D.

Zgrany duet i mocny cytrynian

Dlaczego witamina D i wapń tworzą tak zgrany duet? Witamina D determinuje wchłanianie wapnia. Tłumacząc to na język bardziej zrozumiały: można przyjmować codziennie duże ilości wapnia, ale jeśli w naszej diecie będzie brakowało witaminy D, pożytek z tego będzie niewielki.To jednak nie koniec. Ważna jest także forma wapnia.
Efektywność przyswajania jonów wapnia z cytrynianu jest znacznie większa od przyswajalności jonów wapnia z węglanu (popularne preparaty z muszli ostryg morskich). Jeśli więc szukamy skutecznych preparatów warto sięgnąć po takie, które są kombinacją cytrynianu wapnia z roślinną formą witaminy D3.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

http://www.newswise.com/articles/vitamin-d-with-calcium-shown-to-reduce-mortality-in-elderly
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4008614

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.