Witamina D dla dzieci

2,5 min

2019-06-21

Witamina D jest dla dzieci szczególnie ważna. To dzięki niej mały organizm może się odpowiednio rozwijać. Podpowiadamy prawidłowe dawkowanie witaminy D3 u dzieci, w jakich produktach występuje i jakie suplementy są ważne.

Witamina D jest często nazywana „słoneczną”. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że nasz organizm jest trochę jak roślina. Pod wpływem słońca potrafimy produkować właśnie Witaminę D. Dzieje się to w skórze. Warto o tym pamiętać myśląc o dziecku. Gdy jest ono w łonie matki, musi polegać na tym, co wyprodukuje organizm żywicielki. Po urodzeniu, delikatne ciałko dziecka też nie jest poddawane opalaniu. Między innymi dlatego tak ważna jest rola żywienia i dostarczanie witaminy D wraz z codzienną dietą lub poprzez odpowiednią suplementację.

Witamina D czy D3

Często w artykułach pojawiają się dwie nazwy: witamina D i Witamina D3. Czym one się różnią? Witamina D to tak naprawdę nazwa grup prohormonów. Wśród nich znajduje się ergokalcyferol (witamina D2) i cholekalcyferol (witamina D3). Jeśli więc czytamy o witaminie D to najczęściej odnosi się to do D3 – najpowszechniejszej formie w suplementach i organizmie człowieka. D3 jest też bardziej efektywna od D2.[1] Śmiało można więc napisać, że każda witamina D3 to witamina D, choć nie każda witamina D jest witaminą D3. Warto też pamiętać, że ergokalcyferol nie jest produkowany przez organizm człowieka.[2]

Za co odpowiada witamina D

Życie dziecka związane jest ze wzrostem i rozwojem. Już od najwcześniejszego etapu, tuż po zapłodnieniu. Komórki intensywnie dzielą się. W procesie podziału komórek w organizmie człowieka bierze udział witamina D. Płód stosunkowo szybko zaczyna tworzyć szkielet, układ nerwowy, mięśnie. Mały człowiek musi jeszcze uzbroić się w zęby, a jego układ immunologiczny, w każdej chwili od momentu narodzin musi walczyć z zagrożeniem infekcjami. Zdrowe kości czy zęby nieodłącznie kojarzą się nam z wapniem. Tymczasem, aby ten minerał mógł być prawidłowo wchłonięty, wykorzystany, a potem utrzymywany na odpowiednim poziomie potrzebna jest witamina D, która jest potrzebna do wzrostu i rozwoju kości u dzieci.

Pomaga ona też w utrzymaniu zdrowych kości, zębów, prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, mięśni.

Witamina D3 dawkowanie dla dzieci

Noworodki donoszone i niemowlęta

• 0–6 miesięcy: 400 IU/dobę (10 mcg/dobę) od pierwszych dni życia niezależnie od sposobu karmienia

• 6–12 miesięcy: 400–600 IU/dobę (10-15 mcg/dobę) zależnie od dobowej ilości witaminy D przyjętej z pokarmem.

Dzieci (1–10 lat)

• u dzieci zdrowych przebywających na słońcu z odkrytymi przedramionami i podudziami przez co najmniej 15 minut w godzinach od 10.00 do 15.00 bez kremów z filtrem w okresie od maja do września suplementacja nie jest konieczna, choć wciąż zalecana i bezpieczna;

• jeżeli powyższe warunki nie są spełnione, zalecana jest suplementacja w dawce 600–1000 IU/dobę (15-25 mcg/dobę), w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok.

Młodzież (11–18 lat)

• u zdrowych nastolatków przebywających na słońcu z odkrytymi przedramionami i podudziami przez co najmniej 15 minut w godzinach od 10.00 do 15.00 bez kremów z filtrem w okresie od maja do września suplementacja nie jest konieczna, choć wciąż zalecana i bezpieczna;

• jeżeli powyższe warunki nie są spełnione, zalecana jest suplementacja w dawce 800–2000 IU/dobę (20-50 mcg/dobę), w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok.

Witamina D3 w kroplach

Niemowlęta, małe dzieci nie są w stanie gryźć, przełykać tabletek. Razem z lekarzem pediatrą warto więc rozważyć suplementację witaminą D3 w kroplach. To wygodna forma, która pozwala podać suplement bezpośrednio do ust malucha lub dodać go  do jego codziennej diety. Wybierając preparat należy zwrócić uwagę na jego skład. Dobrze, by nie zawierał on sztucznych dodatków, słodzików, aromatów, skrobi, drożdży, pszenicy, soi, glutenu, składników mlecznych. Najlepsze suplementy zawierają naturalne aromaty owocowe, poprawiające skład, który może być wzbogacony o dobrej jakości olej. W tym miejscu ktoś może zadać pytanie po co olej w kroplach z witaminą D? Jest ona bowiem rozpuszczalna w tłuszczach. Jeśli więc przyjmujemy suplement, który w swoim składzie go nie zawiera, należy spożywać go razem z posiłkiem, w którym znajduje się tłuszcz.

Witamina D do ssania

Inną formą, która może być atrakcyjna dla dzieci jest witamina D3 do ssania. Jest ona najczęściej oferowana w postaci pastylek. Tu także dobrze jest sprawdzić czy smak pochodzi z naturalnych źródeł, a produkt nie zawiera substancji konserwujących, sztucznych substancji aromatycznych i barwiących oraz alergenów (gluten, soja, składniki mleczne). Źródłem tłuszczu w takiej pastylce może być na przykład roślinny kwas stearynowy.

Zawartość witaminy D w pokarmie dla noworodków i niemowląt

  Zawartość witaminy D
(40 IU = 1 μg)
pokarm kobiecy 1,5–8 IU/100 ml
pokarm kobiecy przy stosowaniu
suplementacji witaminą D
~20 IU/100 ml
mleko modyfikowane początkowe (0.–6. mż.) 40–60 IU/100 ml
mleko modyfikowane następne (7.–12. mż.) 56–76 IU/100 ml
mleko modyfikowane junior (2.–3. r.ż) 70–80 IU/100 ml
mleko krowie  0,4–1,2 IU/100 ml

Zawartość witaminy D w pożywieniu

Nazwa produktu   Zawartość witaminy D
(40 IU = 1 μg)
węgorz świeży 1200 IU/100 g
łosoś świeży dziki 600–1000 IU/100 g
śledź marynowany 480 IU/100 g
łosoś świeży hodowlany 100–250 IU/100g
ryby z puszki (tuńczyk, sardynki) 200 IU/100 g
żółtko jaja 54 IU/żółtko
żółty ser 7,6–28 IU/100 g

Autor tekstu: Oskar Berezowski

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.