Witamina C kontra smog

1 min

2019-06-21

Witamina C może chronić osoby chore na płuca lub astmę przed wizytą w szpitalu z powodu zanieczyszczenia powietrza. Brytyjscy naukowcy twierdzą, że może mieć to związek z przeciwutleniającymi właściwościami witaminy C.

Zanieczyszczenie powietrza przybiera w Polsce coraz bardziej alarmujące rozmiary. Odpowiednie służby coraz częściej informują o smogach w miastach. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 to miasta polskie.Według badań naukowców ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu stan kliniczny pacjentów, którzy trafiają z powodu zawału serca do szpitala w dni o wysokim poziomie zanieczyszczeń tlenkiem węgla, ozonem i tlenkami azotu jest znacznie gorszy niż pacjentów, którzy przyjmowani są w dni o niższym poziomie zanieczyszczeń. Zdaniem lekarzy także wyniki inwazyjnego leczenia zawału są najgorsze w dni o najwyższym zanieczyszczeniu.

Nie są to jedyne badania nakazujące poważnie myśleć o stanie powietrza.

Groźne smogowe rodniki

Zespół naukowców z Katedry Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szpitala Specjalistycznego im. J Dietla w Krakowie postanowił sprawdzić, jak na śródbłonek naczyń krwionośnych wpływają zanieczyszczenia pyłowe i gazowe, czyli składowe smogu. Okazało się, że zanieczyszczenia takie jak pyły zawieszone pogarszają stan śródbłonka naczyń krwionośnych. Badacze z Krakowa twierdzą, że zanieczyszczenia mają związek z powstawaniem stresu oksydacyjnego, czyli nadmiaru wolnych rodników w organizmie. To z kolei może zwiększać ryzyko rozwoju miażdżycy naczyń, choroby wieńcowej, zawałów serca, udarów mózgu.

Mniej witaminy C – większe ryzyko

Walka ze smogiem to złożony proces, który polega na ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Doraźnie zaleca się pozostawanie w domu w dniu, gdy ogłaszane są komunikaty o niebezpiecznym stężeniu np. pyłów zawieszonych. Pewnym rozwiązaniem są także maseczki ochronne na twarz. Ciekawego odkrycia dokonali jednak brytyjscy naukowcy. Okazało się, że ochronnie może także działać popularna witamina C.

Przeprowadzili oni badania na 209 pacjentach w Londynie w latach 2008 i 2010. Objęło ono pacjentów, którzy zostali przyjęci do szpitala z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) astmy. Naukowcy ustalili, że osoby, u których stwierdzono niski poziom witaminy C w organizmie były częściej hospitalizowane w związku ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza, niż osoby, które miały odpowiedni poziom witaminy C.

Pozytywne działanie przeciwutleniające

Naukowcy uważają, że witamina C łagodzi skutki zanieczyszczeń powietrza ze względu na jej właściwości przeciwutleniające. Antyoksydanty chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Tu warto przypomnieć opinię krakowskich naukowców, zbieżną, z opiniami Brytyjczyków, którzy przypominają, że wolne rodniki mogą odgrywać rolę w rozwoju chorób serca, nowotworów, oraz chorób układu oddechowego.

Naukowcy z Imperial College of London stwierdzili oni, że dla każdego wzrostu zanieczyszczenia pyłem PM10 o 10 mikrogramów/m3, ryzyko hospitalizacji z powodu problemów związanych z oddychaniem, wzrastała o 35 procent dla osób z POChP i astmą. Osoby z niskim poziomem witaminą C, byli narażenia na 1,2 raza większe ryzyko hospitalizacji. Pył PM10 to składowa smogu. Jego ziarna są bardzo małe (do 10 mikrometrów) i mogą przeniknąć głęboko do płuc.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

 

PM10-induced Hospital Admissions for Asthma and Chronic Obstructive Pulmonary Disease: The Modifying Effect of Individual Characteristics

Ewa Konduracka. Skutki zdrowotne smogu. „Czyste powietrze w Krakowie” : materiały pokonferencyjne, Kraków, 14 marca 2013 r.

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.