Wiśnie zamiast baranów na lepszy sen

2019-06-21

Nie mogąc zasnąć liczycie barany? Możecie także policzyć wiśnie, wycisnąć z nich sok, wypić i zobaczyć jak poprawia się Wasz sen. Tak przynajmniej twierdzi Jason Ellis zajmująca się badaniami związanymi ze snem.

Problemy ze snem to paskudna przypadłość. Noc dłuży się niesłychanie, do tego dochodzi irytacja sama wizją, że rano wstaniemy zmęczeni, a kolejny dzień… lepiej nie mówić. Sen to jeden z ciekawszych aspektów przed jakimi stoi współczesna nauka. Coraz więcej tak zwanych technologii ubieralnych monitoruje jakość snu. Niemal każdy nowoczesny telefon ma aplikację umożliwiającą śledzenie naszego zachowania w nocy. Tym ciekawsze więc są doniesienia ze School of Life Sciences w Northumbria University.

Melatonina z soku

Zdaniem tamtejszych naukowców regularne picie soku z wiśni może wpływać na poziom melatoniny we krwi. Melatonina to z kolei hormon, który reguluje sen. Niesamowite? Czytajmy dalej.

Badacze wybrali 20 osób, którym podawali 30 mln solu z wiśni lub placebo, dwa razy dziennie przez siedem dni. Podczas tego eksperymentu jego uczestnicy w nocy zakładali specjalne monitory zapisujące zachowanie organizmu w nocy. Musieli także odpowiadać na pytania o ich subiektywną ocenę własnego snu i samopoczucia. Przez siedem dni pobierane były także próbki moczu, w których oznaczano poziom melatoniny.

25 minut dłuższy sen

Okazało się, że średnia długość snu u osób, które piły sok wiśniowy wydłużyła się o 25 minut w stosunku do badanych przyjmujących placebo. Także poziom melatoniny w pobranych próbkach był o 15-16 procent większy u grupy przyjmującej sok w stosunku do grupy kontrolnej (placebo). Ludzie, którzy raczyli się wiśniami rzadziej także przysypiali w ciągu dnia.

Wiśnie na dobranoc

Do eksperymentu wykorzystano sok z amerykańskiej odmiany Montmorency. Można poznać ją po charakterystycznych jasnych, małych owocach. Współautorka badania, dr Jason Ellis, szefowa Centrum Badania Snu na Northumbria University podkreśla jednak, że badania są ekscytujące ze względu na dużą dostępność soków z wiśni i jego efektywność. – Co więcej, te wyniki świadczą o tym, że na to jak śpimy ma wpływ to, co jemy.
Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

Źródła treści

Effect of tart cherry juice (Prunus cerasus) on melatonin levels and enhanced sleep quality

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.