Zatrzymaj biegunkę probiotykami

Biegunki powodowane są często przez bakterie i wirusy. Co ciekawe – można z nimi walczyć właśnie bakteriami. Tymi dobrymi, czyli probiotykami.

To co dzieje się w naszych jelitach, bardzo często jest zasługą bakterii. Tę część przewodu pokarmowego zasiedla bowiem aż 2 kg mikroorganizmów. Gdy przewagę maja bakterie, które ułatwiają trawienie i wzmacniają odporność, to w ogóle o nich nie myślimy. Gorzej, gdy dopadnie nas np. biegunka. Wtedy możemy sobie uzmysłowić jak istotne jest wzmacnianie organizmu probiotykami.

Cola kontra Lactobacillus

Jedną z powszechnych przyczyn biegunki jest infekcja bakteryjna. Atakują nas małe pałeczki z gatunku Escherichia coli. Potrafią one wytwarzać toksyny. Coli potrafią ponadto przyklejać się do nabłonka jelita. Kłopoty mogą na nas ściągnąć także między innymi pałeczki Salmonelli.

Organizm człowieka wykształcił na szczęście mechanizmy obronne. Takimi obrońcami są… bakterie, tylko troszkę inne. Bo w jelicie na co dzień ciężko pracują szczepy Lactobacillus i Bifidobacterium.

Jak one to robią, że potrafią powstrzymać te złe bakterie przed działaniem? Po pierwsze warto sobie uświadomić, że jelita to największa powierzchnia w ludzkim ciele kontaktująca się z otoczeniem. Kilkaset metrów kwadratowych komórek wchłaniających substancje odżywcze i chroniących resztę organizmu. Za wchłanianie odpowiadają enetrocyty, wyspecjalizowane komórki jelita.

Po co o tym piszemy? Ano dlatego, że właśnie Lactobacillus i Bifidobacterium mają zdolność do “przyklejania” się do tych właśnie komórek. W ten sposób blokują wchłanianie np. toksycznych substancji produkowanych przez Escherichia coli.

Antybiotyki dziesiątkują

Pewnie nie jedna z czytających to osób doświadczyła biegunki podczas długotrwałej infekcji leczonej antybiotykami. Antybiotyki, oprócz zabijania tych złych bakterii dziesiątkuja także naszych sojuszników. Wiele badań naukowych wskazuje jednak na probiotyki jako lekarstwo mogące obiniżyć liczbę pałeczek pewnego nieprzyjemnego beztlenowego gatunku (Clostridium difficile), w ten sposób zmniejszają ryzyko wystąpienia biegunki lub łagodzą jej przebieg.

Biegunki powodowane przez wirusy

Osobną grupę stanowią biegunki u niemowląt i małych dzieci (do 2 roku życia). W ich przypadku infekcja wywołana rotawirusami jest szczególnie niebezpieczna. Szybko może bowiem dojść do odwodnienia oraz utraty elektrolitów i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania małego organizmu. W skrajnych przypadkach grozi to nawet śmiercią. Badania pokazują, że niektóre bakterie (Lactobacillus GG, Saccharomyces boulardii lub Bifidobacterium, w połączeniu ze szczepem Streptococcus thermophilus) mogą być wykorzystane w profilaktyce biegunek wywoływanych przez te wirusy.

 

Resolution of cryptosporidiosis with probiotic treatment, N Pickerd, D Tuthill

Clinical applications of probiotic agents