Ustąp niezdrowym pokusom a zwyciężysz ze zgagą

Zgaga może być tak dokuczliwa, że chcemy z nią szybko walczyć. W sportach walki często skuteczniejsze od ataku są uniki. W tym przypadku należy robić uniki przed pokarmami, które mogą uderzyć w czuły punkt – kwasy żołądkowe. I gasić pożary wapniem. Bądź jak judoka!

Zatrzymajmy się na chwilę przy sportowych analogiach. Wyobraźmy sobie zgagę jako sprytnego przeciwnika, który boleśnie kąsa nasz przełyk. Aby się go pozbyć wybierzecie wielkiego zawodnika sumo czy znacznie mniejszego judokę?

Judo kontra zgaga

Odpowiadając sobie na to pytanie łatwo zapamiętamy jak walczyć ze zgagą. Sumatori to mocarz ale otłuszczony. Nadwaga może być jedną z przyczyn występowania zgagi. Dlatego w tym przypadku lepszym przeciwnikiem dla pieczenia w przełyku będzie judoka. Jego dieta nie może zawierać dużej ilości tłuszczów, bo zawodnicy rywalizują w kategoriach wagowych, dbają więc o linię. Wyczynowy judoka unika alkoholu, papierosów, nadmiernej ilości kawy. Nie może sobie pozwolić na objadanie się czekoladą, jeśli ma do wyboru mleko – sięgnie po chude. Przed zawodami nie opycha się frytkami, chipsami, pączkami, baraniną, smalcem, serem pleśniowym czy gazowanymi napojami. W jego kuchni nie znajdziecie sztucznych zupek w proszku pełnych glutaminianu sodu, a w lodówce nie gromadzi zapasów ciasta francuskiego. Je za to białko, warzywa gotowane na parze, sięga po posiłki mniejsze ale częściej (6 razy dziennie) i dostarcza do swojego organizmu wapń, który wzmacnia serce i kości a także działa kojąco na zgagę. Dzięki temu jest szybki, czujny i elastyczny. Na tatami stosuje się do bardzo ważnej zasady: ustąp a zwyciężysz! Do walki ze zgagą można bowiem zastosować właśnie zasady judo: ustępowanie przeciwnikowi.

Rób więc uniki przed:

Kawą

Kwaśna kawa może pogorszyć samopoczucie osób cierpiących na częste zgagi, także ta bezkofeinowa. Staraj się ograniczyć więc jej picie. No dobrze, powiedzą jej wyznawcy, a co z zastrzykiem kofeiny? Jeśli kogoś nie przekonuje argument, że higiena snu i odpowiedni czas spędzany w objęciach Morfeusza skutecznie przegonią poranna senność, to warto zastanowić się na przykład nad zieloną herbatą, która pobudza ciało i umysł. Ma także zbawienny wpływ na naszą wagę.

Alkoholem

Napoje alkoholowe mogą mieć wpływ na poziom kwasu w żołądku. Alkohol nie tylko stymuluje żołądek do produkcji kwasu solnego, działa też drażniąc i w większych ilościach odwadniająco. Odwodnienie to także jedna z przyczyn zgagi. Długotrwała zgaga wywołana alkoholem może nawet doprowadzić do zapalenia przełyku, które z kolei nieleczone może skończyć się krwawieniem.

Napojami gazowanymi

Napoje gazowane mogą pogorszyć uczucie pieczenia w przełyku poprzez stymulowanie nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego. “Bąbelki” mogą ponadto drażnić żołądek i powodować wzdęcia.

Cytrusami

Pomarańcze, cytryny, grejpfruty, mandarynki – wszystkie są na cenzurowanym. Zwiekszaja wydzielanie soku żołądkowego i stymulują receptory czuciowe w przełyku. Warto także popatrzeć na etykietę, bo kwas cytrynowy jest używany jako środek konserwujący w wielu rodzajach żywności (dżemy, galaretki, owoce w puszkach, majonez, napoje gazowane).

Czekoladą

Mały kawałek czekolady, raz na jakiś czas nam nie zaszkodzi, ale częste jedzenie tego przysmaku może skończyć się zgagą. To tłuszcz, który nie ułatwia naszemu żołądkowi życia. A więc mniej czekolady i tłustych potraw w ogóle bo stymulują one żołądek do produkcji kwasu i opóźniają opróżnianie żołądka.

Fast foodami

Śmieciowe jedzenie w barach szybkiej obsługi często jest tłuste i nafaszerowane konserwantami oraz przyprawami, których musimy unikać: octem, ostrą papryką, chili, curry, pieprzem, musztardą, pikantnym keczupem. Także smażone w głębokim tłuszczu frytki to wróg osób cierpiących na zgagę, podobnie jak większość potraw długo poddawanych smażeniu lub pieczeniu.

Cebulą

Cebula może nasilać pieczenie w przełyku. Badanie  opublikowane w American Journal of Gastroenterology, wykazało, że spożywanie tego warzywa ma związek z występowaniem zgagi.

Miętą

Choć mięta jest stosowana jako domowy sposób na poprawę objawów niestrawności, to osoby cierpiące na zgagę powinny jej unikać. Mięta może rozluźniać zwieracz przełyku, dzięki temu treść z żołądka wraz z kwasami może się cofnąć.

Objadaniem się

Jedzenie dużych porcji na raz prowadzi do rozciągania ścian żołądka, zwiększenia nacisku na dolny zwieracz przełyku oraz nadmiernego wydzielania kwasów żołądkowych.

Paleniem

Dym tytoniowy drażnią błonę śluzową przełyku i powodują kaszel, który może nasilać uczucie zgagi lub cofanie się treści żołądka. Związki chemiczne wydzielające się podczas palenia papierosów pogorszają perystaltykę przełyku i działają rozluźniająco dolny zwieracz przełyku.

 

The effect of raw onions on acid reflux and reflux symptoms.

University of Maryland Medical Center