Urazy mózgu – BCAA nadzieją dla chorych

Osoby z urazami mózgu mogą liczyć na pomoc ze strony natury. Zdaniem naukowców podawanie aminokwasów BCAA wpływa na poprawę stanu chorych. A przecież BCAA jest w zasięgu ręki.

Aminokwasy nazywane są potocznie białkami. Już w szkole podstawowej dowiadujemy się, że są one niezbędne do życia człowieka. Na tej samej lekcji biologii nauczyciele tłumaczą prosty podział aminokwasów na te wytwarzane przez człowieka i takie, które muszą być dostarczone wraz z pożywieniem. Ta druga grupa to tzw. aminokwasy egzogenne. Warto je znać, bo aby ułożyć zdrową dietę trzeba je właśnie uwzględnić. Są to: fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, walina.

Na wyższym szczeblu świadomości żywieniowej stoi wiedza dotycząca 3 aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach: leucyny, izoleucyny i waliny. Występują one pod nazwą BCAA (ang. branched-chain amino acids). Są bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, wątroby, mózgu.

BCAA naprawią mózg

Według artykułu opublikowanego w magazynie New Scientist. BCAA mogą okazać się niezwykle pomocne w terapii osób z uszkodzeniem mózgu. Badacze z University of Pennsylvania są zdania, że kluczem do zrozumienia roli BCAA w “naprawie” mózgu jest obserwacja zachowania małej części kory mózgowej hipokampa. Pod wpływem urazu może w nim dojść do zaburzenia równowagi między pobudzeniem a hamowaniem. Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach są współodpowiedzialne za powstawanie większych ilości neuroprzekaźników w mózgu.

Na pomoc ciężko chorym

New Scientist powołuje się przy tej okazji na badanie przeprowadzone na myszach, ale wskazuje na inne obiecujące wyniki docierające z Lombardii. Na tamtejszym Università degli Studi di Pavia pacjentom w stanie minimalnej świadomości podawano dożylnie BCAA. Okazało się, że podczas eksperymentu pod przewodnictwem Simony Viglio u pacjentów tych zauważono poprawę umiejętności związanych z jedzeniem i załatwianiem potrzeb fizjologicznych.

– W niedalekiej przyszłości, podawanie BCAA może stać się rutynową częścią leczenia – wyjaśnia Viglio.

New Scientist przy okazji wskazuje na ciekawe badanie, według których nawet 40 proc. osób, których stan określano jako wegetatywny, mogą mieć różny poziom świadomości.

 

Dietary branched chain amino acids ameliorate injury-induced cognitive impairment

Eat protein to heal a damaged brain