Ostropest na wojnę z rakiem

Ostropest może pomóc w leczeniu zapalenia wątroby u chorych na raka, którzy otrzymują chemioterapię. Według naukowców z Columbia University zioło to nie tylko chroni wątrobę, ale i pozwala lekarzom na kontynuowanie efektywniejszych form leczenia nowotworu.

Ostropest jest cenioną rośliną w leczeniu stanów zapalnych wątroby. Skutecznie chroni największy gruczoł człowieka przed zatruciami, niszczycielskim wpływem toksyn, leków, a nawet muchomora sromotnikowego. W medycynie ludowej stosowany jest od ponad dwóch tysięcy lat. Od kilku dekad setki badań wskazują jednak precyzyjnie na zalety ostropestu, który wspiera regenerację komórek wielkiej oczyszczalni krwi w organizmie człowieka.

Wszystkie te badania zainteresowały naukowców ze szpitala uniwersyteckiego Columbia University. Zastanawiali się oni w jaki sposób chronić pacjentów chorych na raka, którzy poddawani byli chemioterapii. Takie leczenie bardzo intensywnie obciąża bowiem wątrobę. Może prowadzić to do zmniejszenia dawek leku i zmniejszenia efektywności leczenia lub zaprzestania terapii.

Ostropest kontra ostra białaczka

Skoro sylimaryna pozyskiwana z łupin nasiennych ostropestu plamistego potrafi chronić wątrobę przed toksynami, to profesor Kary Kelly postanowiła podjąć pierwszą próbę zastosowania zastosowania zioła w celu łagodzenia skutków chemioterapii.

Wraz z innymi naukowcami przeprowadziła badania na 50 dzieciach z ostrą białaczką limfoblastyczną.

Silniejsza wątroba dzięki ostopestowi

Na początku badania wszystkie dzieci miały objawy zapalenia wątroby. Przez 28 dni części z nich podawano preparat z ostropestu, a innym placebo. 56 dni po rozpoczęciu badania ( 28 dni od podania ostatniej dawki placebo lub ostropestu) przeprowadzono badania, które wykazały, że wątroby dzieci otrzymujących lek z ostropestu funkcjonowały lepiej niż wątroby dzieci przyjmujących placebo. To jednak nie koniec dobrych wiadomości. U dzieci, które przyjmowały ostropest rzadziej trzeba było zmniejszać dawki leków, które obciążały wątrobę. Naukowcy uznali ponadto, że ostropest nie dawał skutków ubocznych. Naukowcy badali również wpływ łączenia ostropestu z chemioterapią. Okazało się, że ostropest nie zakłóca działania leków.

Rola ostropestu w chemioterapii wymaga dakszych badań, choćby nad jego wpływem w dłuższym czasie leczenia i czy może być stosowany w celu zmniejszania zapalenia wątroby w innych typach nowotworów i innych typach chemioterapii. Jednak nasze wyniki są obiecujące, gdyż nie ma innych naturalnych środków leczenia toksyczności wątroby – twierdzi prof. Kelly.

 

Milk Thistle Herb Protects Cancer Patients from Chemotherapy-Associated Liver Toxicity

Kara Kelly, M.D., New York-Presbyterian Hospital/Columbia University Medical Center, Herbert Irving Comprehensive Cancer Center, New York City; Julio C. Barredo, M.D., director, pediatric hematology-oncology, University of Miami Miller School of Medicine; Dec. 14, 2009, Cancer,

Duke’s handbook of medicinal plants of the Bible. CRC Press, Duke (2008).