Niski poziom witaminy D wiąże się z wyższym ryzykiem śmierci u osób starszych

Zbyt niski poziom witaminy D wiąże się z wyższym ryzykiem śmierci u osób starszych. Austriaccy naukowcy przebadali pensjonariuszy domów opieki. Ich badania pokazują, że tylko 7 procent z nich ma odpowiedni poziom witaminy D we krwi. Kobiety, u których oznaczono poziom tej witaminy na bardzo niskim poziomie (14 nmol/l), były aż o 49 proc. bardziej narażone na ryzyko śmierci w ciągu kilku lat, w stosunku do pań z wysoką zawartością witaminy D w organizmie.

Badania te opublikowało pismo Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. Objęły one 95 austriackich domów opieki i 961 względnie zdrowych kobiet powyżej 70 roku życia (średnia wieku 84 lata). Analizując te wyniki warto wziąć pod uwagę, że zostały one przeprowadzone między styczniem a marcem, a więc w czasie, gdy osoby starsze rzadziej wychodzą na dwór, a nawet jeśli to robią ich skóra jest w przeważającym stopniu osłonięta przed działaniami promieni słonecznych, które pobudzają skórę do naturalnej produkcji witaminy D.

Osoby starsze potrzebują więcej witaminy D

Zdaniem austriackich badaczy z Uniwersytetu Medzycznego w Grazu trudno ich wyniki rozciągać na inne grupy. Związek między wyższą śmiertelnością a niskim poziomem witaminy D też nie jest całkiem jednoznaczny i wymaga dalszych badań. Tym niemniej profesor Robert Jasmer z Uniwersytetu Kalifornijskiego zaleca osobom starszym suplementację co najmniej 800 IU witaminy D dziennie, przyjmując 50 nmol/l za optymalny poziom tej witaminy we krwi.

Mocne kości i zęby

Główną funkcją witaminy D jest regulowanie stężenia wapnia i fosforu we krwi. Od ilości i sposobu wykorzystania w organizmie tych dwóch pierwiastków zależy między innymi siła kości i zdrowie zębów. Jest ona potrzebna naszemu organizmowi do prawidłowego działania układu odpornościowego. Może też pomagać w zapobieganiu niektórym nowotworom. Stwierdzono też, że właściwe ilości witaminy D w diecie opóźnia zapalenie kości stawów. Produkowana jest ona w skórze i dostarczana wraz z dietą (rozpuszczalna w tłuszczach).
Osoby często przebywające w pomieszczeniach zamkniętych, żyjące w miastach lub w rejonach mało nasłonecznionych muszą częściej dostarczać witaminę D swojemu organizmowi wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów.

Źródła treści
http://jcem.endojournals.org/content/early/2012/02/02/jc.2011-3043.abstract