Kwasy omega-3 kontra Alzheimer

Dieta bogata w kwasy omega-3 może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Wystarczy jeden dodatkowy gram zdrowych tłuszczów dziennie, by poziom we krwi odpowiedzialnego za chorobę beta-amyloidu zmniejszył się o 20 do 30 procent.

Badania zostały przeprowadzone na nowojorskim Columbia University Medical Center pod kierownictwem dr Nikolaosa Scarmerasa. Naukowcy już wcześniej uważali, że dieta ma wpływ na rozwój i zapobieganie choroby Alzheimera oraz pamięć. Jednak odkrycie opublikowane w prestiżowym piśmie Neurology rzuciło nowe światło na dotychczasowe hipotezy.
– Odkryliśmy, że wyższy poziom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 jest związany z niższym poziomem beta-amyloidu42 w osoczu. To sugeruje potencjalne korzyści w leczeniu i zapobieganiu choroby Alzeheimera i i funkcji poznawczych – tłumaczy Scarmeas.

Powstrzymać Alzheimera

Naukowcy przebadali krew 1219 osób w wieku ponad 65 lat. Żaden z uczestników badań nie miał demencji. Wszyscy musieli przedstawić szczegóły swojej diety na 1,2 roku wstecz, przed badaniem osocza na poziom beta-amyloidów. Zespół z Columbia University dokładnie przyjrzał się zwłaszcza 10 składnikom diety łączonych dotychczas z prewencją choroby Alzheimera i funkcjonowaniem mózgu: nasyconym kwasom tłuszczowym, wielonienasyconym kwasom tłuszczowym omega-3 i omega-6, mono-nienasyconym kwasom tłuszczowym, witaminie E, witaminie C, beta-karotenowi, witaminie B12, kwasowi foliowemu i witaminie D.

Okazało się, że osoby, które stosowały dietę bogatą w kwasy omega-3, miały niższy poziom beta-amyloidu, który jest odpowiedzialny za chorobę Alzheimera. Beta-amyloid to białko, które tworzy płytki starcze, niszczące neurony i powodujące utratę pamięci. 20 do 30 procent mniejszy poziom tego białka występował u osób, które przyjmowały dziennie jeden dodatkowy gram kwasów omega-3 w porównaniu do średniej z badanej grupy.

Dieta bogata w kwasy omega-3

Jak wzbogadzić swoją dietę w wielonienasycone kwasy tłuszczowe? To wcale nie jest takie trudne. Wystarczy wziąć pod uwagę kilka ogólnych zasad:

  • Jedz tłuste ryby morskie: tuńczyka, łososia, śledzie, makrelę.
  • Dodawaj do swoich posiłków dużo warzyw o zielonych liściach.
  • Do przyrządzania potrawa używaj oliw extra virgin, oleju rzepakowego lub lnianego tłoczonego na zimno.
  • Wybieraj wartościowe białko roślinne: groch, fasolę, orzechy.
  • Unikaj nasyconych kwasów tłuszczowych – wybieraj chude kawałki mięsa, odkrawaj widoczny tłuszcz, usuwaj skórę z mięsa drobiowego, zdrowsze jest mięso pieczone na ruszcie niż smażenie na patelni, jedz mniej kiełbas, wędlin, słodyczy, czekolady.
  • Jedz co najmniej 7 razy dziennie warzywa i owoce.
  • Ogranicz stosowanie olejów o wysokim stężeniu kwasów omega 6 (słonecznikowego, sojowego).
  • Ogranicz spożycie margaryny.

 

http://www.neurology.org/content/early/2012/05/02/WNL.0b013e318258f7c2.abstract