Kwasy omega-3 i omega-6 łagodzą objawy zespołu suchego oka

Nieprzyjemne pieczenie oka, wrażenie piasku pod powiekami, ból – często są to objawy zespołu suchego oka (ZSO). Przyczyn może być wiele. Od chorej tarczycy, reumatyzmu, cukrzycy, po przyjmowanie niektórych leków (np. moczopędnych lub przeciwalergicznych), lub zmiany hormonalne w wyniku ciąży albo menopauzy. Oczom nie służy ponadto długotrwała praca przy przy komputerze. Także zbyt suche, zakurzone bądź zadymione pomieszczenie wpływają na nawilżenie gałki ocznej. Osoby po 40 roku życia muszą się ponadto liczyć z naturalnym zmniejszeniem produkcja łez.

Nieprzyjemna suchość pod powiekami może być także wynikiem niedoborów ważnych składników odżywczych. Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie „Acta Ophthalmology”, przyjmowanie suplementów z kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6 może zmniejszyć ekspresję markera zapalenia spojówek i złagodzić objawy zespołu suchego oka (ZSO).

W kontrolowanym badaniu z zastosowaniem podwójnej ślepej próby, prowadzonym w grupach równoległych w dziewięciu centrach we Francji i Włoszech udział wzięło 138 dorosłych pacjentów cierpiących od łagodnej po umiarkowanie zaostrzoną postać ZSO. Dobór do prób był losowy, uczestnicy badań otrzymywali albo placebo zawierające triglicerydy o średniej długości, albo preparat leczniczy zawierający klasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminy i cynk. Procedura badawcza zakładała przyjmowanie trzech kapsułek dziennie przez trzy miesiące.

Przed rozpoczęciem badań oraz po upływie trzech miesięcy, naukowcy oceniali procent komórek prowadzących ekspresję markera stanu zapalnego HLA-DR i intensywność fluorescencji jako alternatywną metodę pomiaru HLA-DR, oprócz oceny objawów zespołu suchego oka i obiektywnych przesłanek. Naukowcy nie odnotowali znaczących rozbieżności w procedurze badawczej, natomiast w grupie pacjentów przyjmujących suplementy z kwasami tłuszczowymi zaobserwowano znaczące zmniejszenie odsetka komórek HLA-DR pozytywnych oraz zmniejszoną ekspresję HLA-DR. Widoczna była także tendencja prowadząca ku polepszeniu stanu zdrowia pacjentów poddanych terapii z użyciem kwasów tłuszczowych.

Przed cierpieniem, niekontrolowanym łzawieniem i zaczerwienieniem oczu można tez chronić się stosując odpowiednią dietę bogata w witaminy A i nienasycone kwasy tłuszczowe. Niedobór witaminy A uszkadza komórki kubkowe odpowiedzialne za wytworzenie warstwy śluzowej łez i może być przyczyną suchości spojówek.

Więcej ryb

Witaminę A znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego: mleko i przetwory mleczne, masło, jaja, niektóre tłuste ryby, wątroba i żółtka jaj. Bogate w nią jest także: marchew, dynia, szpinak, jarmuż, sałata, fasolka szparagowa, zielony groszek, szczypior i koper.

Kwasy omega-3 poprawiające ukrwienie oka można znaleźć w tłustych rybach morskich (np. w łososiu, makreli, halibucie, sardynkach i śledziach), a także w soi, dyni i orzechach włoskich.