Kwas kaprylowy – skuteczny zabójca drożdży

Kwas kaprylowy często jest wymieniany jako istotny składnik w leczeniu drożdżycy. Ma bowiem zdolność do hamowania wzrostu grzyba zwanego candida. Badania wskazują także na inne działanie kwasu kaprylowego – niszczy on błonę komórkową drożdżaka prowadząc w efekcie do jego śmierci.

Osoby cierpiące na drożdżycę, a jest ich wokół nas coraz więcej, z nadzieją szukają kolejnych doniesień dotyczących leków, które mogą powstrzymać, lub choćby złagodzić, rozwój tej choroby. Współczesna medycyna ma na to wiele rozwiązań. Lekarze podają imidazole, polieny, amfoterycynę B i nystatynę, w zależności od miejsca i intensywności rozwoju choroby. Syntetyczne preparaty, antybiotyki to nie jedyne środki, którymi dysponuje współczesna medycyna. Dzięki wielu badaniom naukowym coraz więcej wiemy o naturalnych preparatach, takich jak choćby kwas kaprylowy wytwarzany z oleju palmowego lub kokosowego.

Jak kwas kaprylowy zabija drożdżaka?

Kwas kaprylowy to naturalna substancja występująca w wielu roślinach, a także w produktach mlecznych. Swoją nazwę zawdzięcza kozom (łac. capro). Te sympatyczne zwierzęta w tłuszczu zapasowym gromadzą właśnie specyficzny kwas tłuszczowy (8 węglowy kwas oktanowy). Jest on obecny także w ich mleku, stąd charakterystyczny zapach serów kozich. Kwas ten jest nierozpuszczalny w wodzie. Dzięki temu jest mu łatwiej atakować komórki drożdży z gatunku candida.

Według naukowców z Uniwersytetu Islandii, którzy obserwowali wpływ kwasów tłuszczowych na grzyby candida. Do pracy zaprzęgli elektronowy mikroskop transmisyjny. Brzmi groźnie? To urządzenie pozwala na nieprawdopodobnie drobiazgowe wyprawy wgłąb komórki. Aby jednak móc to uczynić badana próbka nie może być grubsza od 0,1 mikrometra. Naukowcy bombardowali więc w Rejkiawiku trzy szczepy grzyba candida albicans wystawionego na działanie kwasu kaprylowego. Okazało się, że kwas przerywał błonę komórkową siejąc spustoszenie we wnętrzu drożdżaka.

Jak stosować suplementy z kwasem kaprylowym?

Preparaty  powinny zawierać zmaksymalizowany kwas kaprylowy, tak aby jedna tabletka zawierała już skuteczną porcję ok. 350 mg. Sam kwas kaprylowy ma jednak stosunkowo krótki okres, kiedy może walczyć z drożdżycą w organizmie człowieka. Aby wydłużyć jego działanie dobre suplementy z kwasem kaprylowym zawierają kaprylany. Wydłuża to efektywne działanie w przewodzie pokarmowym. Na stabilność i aktywność tego składnika wpływają warunki przechowywania. Dlatego dobrze, by był on przechowywany w ciemnym, szklanym pojemniku.

 

In Vitro Killing of Candida albicans by Fatty Acids and Monoglycerides

Antibacterial Effect of Caprylic Acid and Monocaprylin on Major Bacterial Mastitis Pathogens, Journal of Dairy Science