Bor wygrywa bitwę z rakiem

Bor jest bohaterem niezwykłej opowieści o walce dobra ze złem. Dobry w tej historii jest lekarz walczący z rakiem. Zło wcielone jest w postaci nowotworu. Opowiadanie ma swój happy end, bo bor… ale po kolei.

Zacznijmy od cichego bohatera. Ma tylko trzy litery – bor. Na lekcjach biologii też jest przedstawiany krótko. Ot, pierwiastek śladowy niezbędny do funkcjonowania prawidłowej gospodarki wapniowej organizmu. U człowieka bor występuje głównie w kościach, tarczycy i śledzionie. Na tym moglibyśmy zakończyć, gdyby nie ciekawość, która pchnęła nas do czasopisma wydawanego od stu lat pod auspicjami Amerykańskiej Akademii Nauk. Nosi ono nazwę Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Artykuły, które się w nim ukazują często dotyczą przełomowych odkryć. I za takie został uznany między innymi eksperyment zespołu pod dowództwem profesora M. Fredericka Hawthorne’a z Uniwersytetu w Missouri opisany w PNAS.

Bomba borowa

Jego bohaterem jest bor. Hawthorne podsunął substancję zawierającą ten pierwiastek żarłocznym komórkom nowotworowym. Te niewiele myśląc (dokładniej to wcale) wchłonęły bor. I skończyły marnie. Naukowcy naświetlili je bowiem promieniowaniem neutronowym. Rak zaczął obumierać. To możliwe dzięki właściwości boru, który poddany działaniu wiązki neutronów rozpada się na lit, hel i energię. Atomy litu i helu działają jak bomba niszcząc od środka komórkę nowotworową. Najlepsze jednak zostawiliśmy na koniec. Zdrowe komórki, nie są zainteresowane substancją z borem. Nie giną więc targane wewnętrznymi starciami z litem i helem. Zdaniem Hawthorne’a pomysł z borem jest bardzo bezpieczny, bo nie niesie ze sobą działań niepożądanych, które zazwyczaj występują w przypadku tradycyjnej chemio- i radioterapii.

Największy reaktor

– Ta nowatorska terapia borowo-neutronowa może być wykorzystywana w leczeniu wielu typów nowotworów – twierdzi Hawthorne.

Na razie jednak jest jedynie w fazie eksperymentalnej na Uniwersytecie Missouri. Znajduje się tam największy reaktor atomowy przeznaczony do celów badań akademickich. Jest jeszcze jeden problem. Na razie eksperymenty prowadzone są na żywych modelach laboratoryjnych. Widać jednak jak ważnym składnikiem jest bor i jak wiele może jeszcze zdziałać dla naszego zdrowia.

 

Boron neutron capture therapy demonstrated in mice bearing EMT6 tumors following selective delivery of boron by rationally designed liposomes