Aby mieć miedź, wystarczy chcieć

Miedź to stosunkowo łatwo dostępny pierwiastek. Jest ważną częścią naszej diety i organizmu. Aby go mieć wystarczy chcieć, a o tym, że warto chcieć przekonują wyniki badań naukowych. Jedno z nich opisuje pozytywny wpływ miedzi na powstrzymanie choroby Alzheimera.

Miedź możemy mieć głównie w układzie kostnym oraz mięśniach. Jej ślady odnajdujemy też w wątrobie, mózgu i krwi. Bierze udział we wchłanianiu żelaza w przewodzie pokarmowym i jest istotnym składnikiem wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie czerwonych krwinek. Miedź możemy znaleźć ponadto w wielu enzymach, wpółuczestniczy w spalaniu tłuszczów i wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Może mieć także wpływ na stabilizację zaniku struktur poznawczych u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Miliony zagrożone

Przekonują nas o tym niemieccy naukowcy prowadzący badania kliniczne. Choroba Alzheimera wiąże się z utratą funkcji poznawczych, czyli umożliwiających pozyskiwanie informacji, przetwarzanie ich i posługiwanie się nimi.

Problem jest naprawdę ogromny. Według danych Alzheimer’s Association tylko w samych Stanach Zjednoczonych cierpi na nią 4,5 mln. Epidemiolodzy prognozują, że liczba zachorowań nadal będzie rosła, aby osiągnąć wartość między 11,3 a 16 mln w roku 2050.

Miedź pomaga

Tym bardziej znalezienie leku, zwłaszcza taniego, jest ważne dla krajów, których społeczeństwa starzeją się. Warto więc zwrócić uwagę na naukowców z Saarland University Medical Center. Zespół pod przewodnictwem dr Thomasa Bayera, szefa oddziału neurobiologii, oraz dr Franka Pajonka z departamentu psychiatrii przebadał 32 pacjentów, a ich umiejętności poznawcze zostały ocenione zgodnie z metodą zwaną ADAS-cog (Alzheimer’s disease Assessment Scale – cognitive subscale).

Okazało się, ż poziom miedzi u wszystkich pacjentów mieścił się między 65 a 165 µg/dL. U 87,5% pacjentów zauważono znaczną korelację między ilością miedzi w plazmie a umiejętnościami poznawczymi. Pacjenci, u których zawartość miedzi w plazmie była na średnim poziomie popełniali mniej błędów na testach pamięciowych niż ci o niskim poziomie miedzi w plazmie.

Groźne łagodne niedobory

„To ustalenie popiera hipotezę łagodnego niedoboru miedzi u większości pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera” – pisze dr Bayer, zaznaczając, że suplementacja uznawana jest za możliwą terapię tylko u pacjentów, u których zdiagnozowano już chorobę Alzheimera.

 

Decreased Copper in Alzheimer’s Disease Brain Is Predominantly in the Soluble Extractable Fraction