Strona główna » Wiedza » Profilaktyka i leczenie » Podwójne uderzenie w raka

Podwójne uderzenie w raka

Od dłuższego czasu naukowcy wiedzą już, że inhibitory HDAC, takie jak sulforafan (zawarte w brokułach i warzywach krzyżowych), mogą pomóc przywrócić właściwą równowagę i zapobiec rozwojowi raka. Jest to jedna z najbardziej obiecujących obszarach wielu badań nad rakiem. Jednak nowe badania w Instytucie Linusa Paulinga wskazują na drugi (epigenetyczny) mechanizm, który pomaga organizmowi w walce z rakiem, a uruchamiany jest właśnie przez związki zawarte w brokułach.

Jestem tym, co jem

Czym jest epigenetyka? To w wielkim skrócie nauka , która stara się odkryć tajemnicę tego jak organizm wykorzystuje geny, badan cechy dziedziczne, które nie zależą od pierwotnej sekwencji DNA.  To w genach znajduje się informacja o naszych cechach (wygląda, zdrowie itd.). Aby z tych informacji skorzystać nasz organizm musi wiedzieć jak się poruszać w gąszczu informacji, skąd je brać i co z nimi zrobić. Epigenetycy są zdania, że dieta, zanieczyszczenie środowiska i inne czynniki zewnętrzne mogą wpłynąć na to jak odczytywana jest informacja z kodu DNA.

Brokuły i warzywa krzyżowe kontra rak

W Instytucie Paulinga badacze znaleźli związek między sulforafanem a tzw. metylacją kodu DNA. Dlaczego jest to tak istotne? W zjadanym przez nas pożywieniu (m.inn. w brokułach) znajdują się grupy metylowe, które następnie przyłączają się do określonych odcinków DNA. Epigenetycy nazywają to metylacją DNA – wycisza ona lub pobudza poszczególne geny.Niektóre typy raka (np.: piersi, jelita grubego, płuc) mogą powstawać właśnie w wyniku zaburzeń metylacji DNA. To bardzo ważne odkrycie, bo metylacja  procesem odwracalnym. I właśnie w sulforafanie naukowcy widzą nadzieję.
Według badaczy z Instytutu Linusa Paulinga sulforafan zawarty w brokułach  warzywach przyżowych z jednej strony wpływa na metylację DNA a z drugiej na inhibitory HDAC. Podwójna siła uderzenia ma wesprzeć komórki w prawidłowym funkcjonowaniu.

Źródła treści
http://oregonstate.edu/ua/ncs/archives/2012/feb/another-mechanism-discovered-which-sulforaphane-prevents-cancer