Strona główna » Wiedza » Profilaktyka i leczenie » Omega-3 zadba o Twoje serce

Omega-3 zadba o Twoje serce

– Nasze wyniki sugerują, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą być korzystne w zapobieganiu wystąpienia migotania przedsionków u osób starszych, czyli w grupie szczególnie zagrożonej – twierdzi Dariush Mozaffarian z Harvard School of Public Health.

Naukowcy przeanalizowali 3 326 amerykańskich kobiet i mężczyzn w wieku ponad 65 lat. W trakcie badań odnotowali 789 przypadków migotania przedsionków. Wyniki studiów pokazują, że wysoki poziom kwasów omega-3 (w tym DHA) był związany ze spadkiem ryzyka zachorowania o 25 proc.
– Zwiększenie poziomu wielonienasyconych kwasów o 1 proc. związane jest ze spadkiem ryzyka wystąpienia migotania przedsionków o 9 proc. – twierdzą badacze z Harvardu.

Dobroczynne omega-3

Wpływ omega-3 na organizm jest dobrze przebadany i udokumentowany. Ich dobroczynne działanie wiąże się także z poprawą poziomu lipidów we krwi, zmniejszeniem ryzyka występowania zakrzepicy, spadkiem ciśnienia krwi oraz poprawą pracy serca i czynności naczyń krwionośnych.

Wiele najnowszych badań wskazuje, że dla starzejącego się społeczeństwa, coraz częściej zagrożonego chorobami serca, kluczowa jest prewencja w postaci dobrze zbilansowanej diety, bogatej w tłuste ryby, owoce, warzywa oraz odpowiednia suplementacja witaminami, mikro i makroelementami.

Źródła treści
http://circ.ahajournals.org/content/125/9/1084.abstract