Strona główna » Wiedza » Profilaktyka i leczenie » Omega-3 przeciwko starzeniu

Omega-3 przeciwko starzeniu

Wiele poprzednich badań sugerowało już, że dieta bogata w kwasy omega-3 zmniejsza ryzyko demencji lub odsuwa ją w czasie. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles dowodzą, że osoby w średnim wieku i starsze, które stosują dietę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe DHA i EPA chronią w ten sposób swój mózg przed negatywnymi efektami starzenia.

Badaniom poddano ponad półtora tysiąca osób w średnim wieku 67 lat, u których nie zdiagnozowano demencji. Musieli oni wypełniać specjalne testy sprawdzające pamięć wzrokową, myślenie abstrakcyjne, zdolność wykonywania kilku zadań jednocześnie, badano także poziom DHA i EPA we krwi oraz mózg rezonansem magnetycznym. Uczestnicy, u których poziom wielonienasyconego kwasu omega-3  był niski, gorzej radziły sobie podczas testów sprawdzających funkcje kognitywne (myślenie, uczenie się, zapamiętywanie) niż osoby, u których poziom DHA był wyższy.
Wyniki rezonansu ujawniły, że osoby o niskim poziomie DHA miały mniejszą objętość mózgu. Były one także gorzej dotlenione niż te, których właściciele stosowali dietę bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Co to oznacza? Już wcześniej wyniki badań wskazywały, że kwasy omega-3 mają pozytywna role w funkcjonowaniu układu krążenia. Prawdopodobnie odnosi się to także do naczyń krwionośnych dostarczających krew do mózgu.